Protest indické odnože hnutí Greenpeace proti geneticky modifikovaným...

Protest indické odnože hnutí Greenpeace proti geneticky modifikovaným potravinám. | foto: Profimedia.cz

Indické úřady zrušily hnutí Greenpeace, brzdilo podle nich rozvoj země

  • 164
Ekologická organizace Greenpeace přišla o registraci své indické pobočky. Rejstříkový úřad svazového státu Tamilnádu ji vymazal ze seznamu registrovaných spolků a nařídil, ať se rozpustí. Ochránci životního prostředí podle něj obcházeli daňové zákony a jejich činnost mířila proti rozvoji země.

Indickou pobočku celosvětové organizace, která v zemi funguje 14 let a zaměstnává přes 300 lidí, úřad podle serveru Times of India z registru vymazal ve středu. Aktivisté rozhodnutí obdrželi v pátek.

Sedmistránkový dokument obsahuje tabulku, která podle správců rejstříku dokazuje daňové podvody s dary od zahraničních sponzorů. Jednotlivým indickým úřadům členové Greenpeace údajně přiznávali různé částky. Aktivisté se proti obvinění i výmazu z rejstříku ohrazují.

„Rejstříkový soud očividně jedná podle pokynů ministerstva vnitra v Dillí, které se Greenpeace India snaží zavřít už přes rok. Jeho neohrabaná taktika ve snaze potlačit svobodu projevu a nesouhlasné hlasy se zvrhává v celostátní a mezinárodní ostudu pro indickou vládu,“ prohlašuje ředitelka pobočky Vinuta Gopalová.

Greenpeace India v tiskovém prohlášení upozornila, že se Indové rozhodli aktivisty umlčet v době, kdy světoví vůdci včetně generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna zdůrazňují významnou roli občanské společnosti ve zdravých demokratických zemích.

Skončily už tisíce indických spolků

Indické vládní orgány nechaly letos na jaře aktivistům zablokovat účty, nejvyšší soud v Dillí později rozhodnutí zrušil. Organizace Greenpeace India však přišla o možnost přijímat dary ze zahraničí, podporovat ji mohli už jen indičtí sponzoři. Protesty proti znečišťování ovzduší a drancování přírodních zdrojů a používání pesticidů podle úřadů brzdí hospodářský rozvoj Indie.

Zpravodaj britské BBC v Dillí podotýká, že indická vláda proti zájmovým spolkům a nevládním organizacím bojuje prakticky už od loňského května, kdy v jejím čele stanul premiér Nárendra Módí (více se o něm dočtete zde).

Výjimečně schopný ekonom dokázal během dvanácti let v čele svazového státu Gudžarát nastartovat tamní hospodářství, o což se momentálně snaží i na celoindické úrovni. Vstřícností k občanské společnosti ovšem nikdy neoplýval, svá rozhodnutí je zvyklý prosazovat tvrdě a bez kompromisů.

Úřady během letošního roku nechaly rozpustit už několik tisíc spolků, které přijímaly dary ze zahraničí. Oficiálním důvodem byly stejně jako v případě Greenpeace daňové podvody.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video