Indie tvrdí, že letoun sestřelila

Napětí mezi Indií a Pákistánem se přiostřuje. Indie oznámila, že nad svou částí Kašmíru sestřelila pákistánské průzkumné letadlo bez pilota. Podle mluvčího indické armády, který si nepřál být jmenován, svědci viděli, jak se letoun zřítil. Indičtí vojáci v hornaté oblasti hledají jeho trosky. Pákistán jeho tvrzení však popírá. Incident vyvolal nové dělostřelecké souboje pákistánských a indických jednotek shromážděných na hranici.

Indický armádní mluvčí upřesnil, že letoun vletěl téměř čtyři kilometry do hloubi indického vzdušného prostoru v sektoru Púnč nedaleko linie kontroly rozdělující Kašmíru na indickou a pákistánskou část. Stroj ze vzduchu údajně pořizoval snímky.

Jiné indické vojenské zdroje ale uvedly, že pákistánské letadlo sestřelené indickým vrtulníkem se zřítilo na pákistánské straně hranice.

Pákistán indické zprávy odmítl
"Indie nesestřelila žádné pákistánské letadlo v himálajské oblasti Kašmíru," řekl vysoce postavený představitel pákistánské armády. "Tato propaganda je naprosto nepodložená a vymyšlená," dodal mluvčí pákistánských ozbrojených sil Saulat Raza.

"Ve skutečnosti sami ztratili jedno dálkově řízené letadlo. My jsme neztratili žádný letoun a ani jsme nenarušili indický vzdušný prostor," řekl pákistánský mluvčí. "Oni jedno ztratili, a aby to zakryli, řekli, že jsme to udělali my," dodal. Podle mluvčího se indický letoun zřítil v kašmírském sektoru Džammú.

Znesvářené strany se ostřelují denně
Indické a pákistánské ozbrojené síly se přes hranici v Kašmíru v poslední době vzájemně ostřelují denně.

Bomba v parlamentu

Napětí mezi Indií a Pákistánem vzrostlo po útoku na federální parlament v Dillí z 13. prosince. Indie z útoku obvinila dvě organizace kašmírských separatistů, kterým podle ní pomáhá Pákistán.

Indie a Pákistán od roku 1947, kdy vyhlásily nezávislost, proti sobě vedly tři války, z toho dvě o Kašmír.

Zadrženi další muslimští aktivisté
Při velké razii zadržely pákistánské bezpečnostní síly v provincii Paňdžáb 42 muslimských aktivistů. Počet lidí zajatých při operaci proti skupinám nepřátelsky naladěným vůči indické vládě v Kašmíru tak stoupl na více než 300. Podle policie se chystá zatýkání dalších lidí.

Většina z aktivistů, kteří byli zadrženi při noční razii, patří k organizaci Džajše Muhammad, jedné ze dvou kašmírských gerilových skupin, které Indie obvinila ze sebevražedného útoku na indický parlament.

Summit v Nepálu

Zatýkání pokračuje i poté, co skončil dvoudenní regionální summit v Nepálu, na němž pákistánský prezident Parvíz Mušaraf vyzval spolu s indickým premiérem Atalem Bihárím Vádžpéjím k dialogu, který by zmírnil napětí, jež přivedlo obě jaderné země na pokraj války.
 

SPOR O KAŠMÍR

Indie a Pákistán spolu vedly od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947 už tři války. Příčinou dvou z nich bylo území Kašmíru. Na pokraji čtvrté se ocitly v roce 1999, rok poté, co se po sérii pokusů zařadily mezi jaderné mocnosti. Tehdy stovky těžce ozbrojených extremistů překročily hranici z Pákistánu do severní části indického Kašmíru a vyprovokovaly rozsáhlou vojenskou ofenzívu Dillí.

Od roku 1989 bojuje za samostatnost Kašmíru nebo jeho připojení k Pákistánu desítka islámských separatistických hnutí. Islámábád neustále odmítá obviňování Indie, že muslimské separatisty na svém území cvičí a vyzbrojuje. Prohlašuje, že jeho podpora je pouze morální a politická.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video