Manželka indického premiéra Singha křtí ponorku Arihant na jaderný pohon. (26. července 2009)

Manželka indického premiéra Singha křtí ponorku Arihant na jaderný pohon. (26. července 2009) | foto: Profimedia.cz

Indie se zařadila mezi země s jadernou ponorkou

  • 30
Indie spustila do moře svou první ponorku na jaderný pohon. Připojila se tím k elitnímu klubu, v němž dosud byly pouze USA, Rusko, Čína, Francie a Británie. Ponorku s názvem Arihant čekají ještě testy v mořských hlubinách, funkční v armádě by měla být až za šest let.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil premiér Manmóhan Singh s manželkou Guršaránou Kaurovou. Ta na námořní základně Višákhapatnam rozbila o plášť plavidla kokosový ořech a odhalila jméno 112 metrů dlouhé ponorky. Singh hovořil o "historickém milníku".

"Nemáme agresivní plány a nechceme nikomu hrozit. Přejeme si, aby vývoj v naší oblasti i jinde vedl k mírovému rozvoji a ochraně našich hodnot. Jsem však také povinni ochránit svou zem a držet krok s technickým pokrokem," prohlásil.

Jakmile se prověří funkčnost ponorky pod vodou, uzavře Indie takzvanou jadernou triádu - bude schopna použít jaderné zbraně ze vzduchu, ze země i z moře.

Ponorka váží téměř šest tisíc tun a je vybavena jaderným reaktorem o kapacitě 85 megawattů. Na hladině dosáhne rychlosti 28 kilometrů za hodinu, pod hladinou 44 kilometrů v hodině. Posádku bude tvořit 95 mužů a vyzbrojena bude torpédy i raketami, z nichž dvanáct bude balistických. K nim mohou přibýt rovněž střely s plochou dráhou letu.

Arihant vznikla jako kopie jaderné ponorky třídy Charlie, kterou si Indie pronajala od Sovětského svazu v roce 1987. Je první z pěti ponorek, které chce Indie postavit za 2,9 miliardy dolarů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video