Indie se uklidňuje, mrtvých je na pět set

  • 106
Už 478 obětí i vyžádaly náboženské střety v západní Indii. Za prudkým zvýšením počtu mrtvých skoro o dvě stě je objev nových těl v odlehlých vesnicích. Incidentů mezi muslimy a hinduisty je stále méně. Na klid dohlížejí tisíce policistů a armáda, někde je stále zákaz vycházení. Ke smíru vyzval obyvatele premiér Atal Bihárí Vádžpéjí. Násilí vyvolaly spory o chrám, který má vyrůst na místě bývalé mešity.

Úřady v západoindické provincii Gudžarát ještě v sobotu hovořily o 300 mrtvých od vypuknutí násilí mezi muslimy a hinduisty. Poté však objevily skoro dvě stě mrtvol v různých vesnicích.

"Násilí je hanbou pro celou zemi. Vyzývám spoluobčany, aby zachovali klid, ať by byly provokace jakékoli," řekl indický premiér Atal Bihárí Vádžpéjí v krátkém projevu vysílaném v rozhlase a televizi.

Nové násilí registrují úřady jen ojediněle. V některých městech stále platí zákaz nočního vycházení. Relativní klid nastolily v Gudžarátu hlídky indické armády. "Větší násilnosti se už nevyskytují," prohlásil ministr vnitra gudžarátské vlády Ašók Nárájan.

V Ahmadábádu, hlavním městě provincie, kontrolují osiřelé ulice posílené bezpečnostní hlídky. Podle Nárájana byly nejen do metropole povolány další vojenské posily.

Poslední velký střet byl v sobotu 
Při nejnovějších incidentech uhořelo zaživa v odlehlé vesnici Sardárpur, obývané převážně muslimy, přinejmenším sedmadvacet lidí. Další dva lidé umřeli ve státě Gudžarát při střetu davu s policií. Osm lidí uhořelo ve městě Baródra v pekárně podpálené davem.

"Máme informace, že bylo zavražděno sedmadvacet lidí. Ničemové zablokovali silnici a nedovolili policii dostat se na místo," uvedl k událostem v Sardárpuru místní představitel. Policii se později podařilo zachránit čtyřicet lidí. Úřady přesunují na území státu vojenské posily s cílem nastolit pořádek.

Dva lidé přišli o život, když se policie snažila palbou rozehnat zástup asi 600 lidí, který zapálil dvě budovy v oblasti Kumdvádí v distriktu Bhávnagar asi 220 kilometrů jihozápadně od Ahmadábádu, správního střediska státu Gudžarát.

Podle policejního komisaře z města Ahmadabád, kde policisté v pátek při rozhánění rozvášněného davu zastřelili pět lidí, proběhla noc klidně, avšak nadále platí zákaz vycházení a zvýšená bezpečnost. Zákaz vycházení byl zaveden ve 14 z 25 okresů státu.

Armáda musela do davů střílet
Krvavým střetům v západní Indii se snaží zabránit stovky vojáků a policistů. Davy doslova běsnily v Babunagáru, jedné ze čtvrtí západoindického Ahmadábádu. Policisté byli nakonec donuceni zasáhnout proti nim střelbou. Pět lidí přitom přišlo o život.

Ti, co vřavu v Babunagáru přežili, vypověděli, že rozzuřené davy na ně zaútočily zápalnými bombami, klacky, tyčemi a noži. "Je to strašné. Ozbrojené jsou i ženy," řekl jeden ze svědků.

Násilí v západoindickém státě Gudžarát vypuklo kvůli sporu o chrám. Muslimům se totiž nelíbí, že hinduisté chtějí vystavět ve městě Ajodhá na severu země chrám na místě bývalé mešity. Před stovkami let naopak mešita vyrostla na zbytcích hinduistické svatyně. 

V pátek svitla první jiskřička naděje, že násilí ustane. Hlavní hinduistická strana totiž oznámila, že za jistých podmínek je ochotna výstavbu chrámu odložit.

ČTVRTEK 28. února
Na čtyřicet mrtvých muslimů v Ahmadábádu
Ve čtvrtek dav hinduistů v Ahmadábádu zapálil domy muslimů. Uhořelo 38 lidí. Ačkoli lidé volali o pomoc, hasiči zasáhli až po šesti hodinách. Přístup jim zatarasil rozlícený dav. Mezi oběťmi je i 12 dětí a bývalý poslanec, který stačil zavolat policii a který se snažil odehnat dav blížící se k domům střelbou z pistole. Lidé pak na domky nalili benzín a zapálili je.

Na vysokém počtu obětí nese podle policie vinu řádění davu. Svědci ovšem tvrdí, že policisté v hloučcích nečinně pozorovali rozlícené hinduisty, kteří v ulicích Ahmadábádu zapalovali, co jim přišlo pod ruku.

Všude se vršily zapálené pneumatiky, podpálen byl nejméně jeden nákladní vůz. Aktivisté rabovali obchody a restaurace muslimských majitelů a pálili jejich zboží. Policisté, kteří byli v menšině, proti rozvášněnému davu téměř nezasáhli.

KDO PROTI KOMU?

Hinduisté tvoří zhruba 84 procent věřících v Indii. Muslimové - 12 procent. Ostatní náboženství - 4 procenta.

Lidé umírají, armáda a policie v pozoru
Násilnosti se staly také na jiných místech svazového státu Gudžarát, jehož je Ahmadabád správním střediskem. Rozzuření hinduisté například podpálili malou mešitu, ve třech dalších městech ubodali k smrti pět muslimů.

Místní úřady požádali o pomoc armádu. Podle agentury AP je jen čtvrteční bilance asi 50 mrtvých. "Armáda byla uvedena do pohotovosti a je připravena zasáhnout," uvedl ministr vnitra Lál Kišínčand Advání. V pohotovosti již je na 70 tisíc policistů.

Indický premiér Atal Bihárí Vádžpéjí oznámil, že se kvůli náboženskému napětí nezúčastní nadcházejícího summitu zemí britského Společenství.

STŘETY VYVOLÁVÁ CHRÁM

* Indický ministr vnitra Lal Krišna Advání vyzval radikální hinduisty, aby se vzdali plánů na výstavbu chrámu na místě, o němž vedou spory s muslimy. "Světový hinduistický koncil se pustil v Ajodhjá do akce, která s sebou nese nebezpečné následky," míní Advání.
* Mešitu ze 16. století zbořil hinduistický dav během nepokojů v roce 1992. Zemřelo tehdy přes tři tisíce lidí. Ministr Advání byl před deseti lety přítomen boření mešity. Nyní popírá, že hinduisty k ničení podněcoval.

Muslimové upálili 58 hinduistů kvůli chrámu
V západoindickém městě Godhrá ve středu 27. února přepadli muslimové vlak s hinduisty. Rozjíždějící se soupravu obklopil dav asi dvou tisíc muslimů, kteří hinduistům nadávali a na vlak házeli kameny. Poté někdo čtyři vagony, v nichž jelo sedmdesát pět lidí, zapálil.

O život přišlo 58 lidí, desítky dalších byly zraněny. Policisté a hasiči z vagonů vynášeli ohořelá těla. Vlak poté, co byly odpojeny napadené vozy, pokračoval v cestě do Ahmadabádu.

Expresním vlakem se vraceli z města Ajodhjá na severu země hinduističtí aktivisté. Ti hodlají postavit chrám na troskách mešity, která byla zničena před deseti lety. Světový hinduistický koncil hodlá zahájit výstavbu už příští měsíc. S tímto plánem ale muslimové nesouhlasí a proto vlak s hinduisty zapálili.

Oběti požáru vlaku v západní Indii, v němž cestovali hinduisté. Vagony zapálil dav muslimů, kterým se nelíbil záměr hinduistů postavit chrám na místě bývalé mešity. (27. února 2002)

Muž kontroluje ohořelý vlak, v němž západní Indií cestovali hinduisté. Vagony zapálil dav muslimů, kterým se nelíbil záměr hinduistů postavit chrám na místě bývalé mešity. (27. února 2002)

Záchranáři odnášejí oběti požáru vlaku v západní Indii, v němž cestovali hinduisté. Vagony zapálil dav muslimů, kterým se nelíbil záměr hinduistů postavit chrám na místě bývalé mešity. (27. února 2002)

Davy hinduistů vyrazily 28. února do ulic západoindického Ahmadábádu a rabovaly muslimské obchody a restaurace. Mstili se tak za žhářský útok na vlak s hinduisty z předešlého dne. (28. února 2002)

Hinduističtí aktivisté demonstrují v Dillí. Protestují proti smrti svých 58 stoupenců, kteří ve středu uhořeli při útoku muslimů na jejich vlak v západoindické Gódhře. (28. února 2002)

Rozlícení hinduisté mávají meči v Ahmadábádu ve státě Gudžarát, kde se 1. března střetli v pouličních bojích s místními muslimy. Nepokoje, odstartované žhářským útokem na vlak s hinduisty, si za tři dny vyžádaly přes 200 mrtvých. (1. března 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video