Výzva pro čínského rivala: Indie představila letadlovou loď vlastní výroby

  • 45
Indie spustila na vodu první letadlovou loď domácí výroby. Až plavidlo v roce 2018 zahájí plný provoz, země se zařadí do elitního klubu států, jež si samy navrhly a vyrobily tyto typy lodí jako je USA, Velká Británie, Francie a Rusko. V sobotu Indové aktivovali jaderný reaktor na první ponorce domácí výroby.

Loď pojmenovaná INS Vikrant musí být ještě dovybavena zbraněmi a další technikou a poté ji čekají čtyři roky testů, než bude moci začít sloužit v indické armádě. Její spuštění na vodu se zhruba o dva roky zpozdilo kvůli různým problémům včetně silniční nehody, při níž byly poškozeny dieselové generátory.

Loď měří 260 metrů a na šířku má 60 metrů. Plavidlo pojme posádku 1450 mužů a měly by z něj startovat ruské bojové letouny MiG-29K, indická letadla LCA a ruské vrtulníky Kamov. Stavba lodi přišla podle agentury AFP na pět miliard dolarů.

"Je to významný milník," prohlásil indický ministr obrany A.K. Antony na slavnostní ceremonii v jihoindickém přístavu Kóčín. A někteří analytici mu dávají za pravdu.  "Bude nasazena v Indickém oceánu, kde se sbíhají světové komerční a ekonomické zájmy," míní například odborník na vojenství Rahul Bedi.

Pro Indii je to krok kupředu z hlediska vojenského vlivu v Asii. Hlavně s ohledem na rostoucí moc Číny v oblasti. Dillí investuje do staré, převážně sovětské vojenské techniky miliardy dolarů, přesto za svým velkým regionálním rivalem podle analytiků zaostává.

Letadlová loď domácí výroby je pro ni obrovským úspěchem. Peking zatím vládne jednou letadlovou lodí zvanou Liao-ning, která začala v námořnictvu sloužit loni v listopadu. Nicméně to není nové plavidlo, Čína ho koupila od Ukrajiny. Do budoucna si chce pořídit údajně ještě větší letadlovou loď. Možná i vlastní výroby.

Indie má zatím jednu funkční letadlovou loď: je to šedesát let staré plavidlo, které Dillí koupilo v roce 1987 od Velké Británie a pojmenovalo ho INS Viraat. V příštích několika letech ho ovšem čeká vyřazení. Na druhou stranu, od svého spojence Ruska by měla ještě letos získat jinou letadlovou loď.

INS Vikrant se dostala na vodu jen dva dny poté, co Indie oznámila, že aktivovala jaderný reaktor na první ponorce domácí výroby. Podmořské plavidlo nyní může už podstoupit testy na moři a do dvou let by se mohlo stát součástí indického námořnictva.

I v tomto ohledu se Indové přiblížili pěti jaderným mocnostem - USA, Británii, Francii, Rusku a Číně, které jsou jako jediné na světě schopny vyrobit ponorky s balistickými střelami, podotkla agentura UPI s odvoláním na odborníky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video