Replika diamantu Koh-i-Noor | foto: Profimedia.cz

Bollywood útočí na britskou královnu, chce vrátit diamant Koh-i-Noor

  • 119
Bollywoodské filmové hvězdy a podnikatelé se spojili v boji se vskutku silným soupeřem. Žalují totiž samotnou britskou královskou rodinu. Požadují navrácení slavného diamantu Koh-i-Noor, který zdobí britské korunovační klenoty. Diamant byl v minulosti ve vlastnictví indických šáhů, v koloniálních dobách si ho však přivlastnila Velká Británie.

Diamant Koh-i-Noor o hmotnosti 105 karátů je po staletí jedním z nejslavnějších drahých kamenů na světě. Legendy praví, že ho nalezli před čtyřmi tisíci lety v indické řece Godávarí. Postupně prošel rukama šáhů, Peršanů i vládců Paňdžábu. Ten v roce 1849 ovládli Angličané, diamant později získala královna Viktorie a stal se součástí britských korunovačních klenotů.

Korunovační klenoty

Britské korunovační klenoty se skládají z koruny, žezla (s křížkem nebo s holubicí), královského jablka, meče, prstenu, ostruh, dalmatiky, armily a královského pláště.

Mnoho z předmětů pochází ještě z předreformačního období a má duchovní a náboženské konotace. Například roucho oblékané panovníky následně po pomazání se blízce podobá albě či dalmatice, které užívají biskupové.

Britské korunovační klenoty

Chlouba Britů se však možná vrátí do domovské Indie. Skupina bollywoodských herců a úspěšných indických podnikatelů totiž podala žalobu k britskému Nejvyššímu soudu, ve které požadují, aby Británie vrátila Koh-i-Noor skutečným majitelům. Aktivistický skupina pojmenovaná Hora světla (podle překladu názvu diamantu) tvrdí, že kámen byl ukraden a jeho pravým domovem je Indie.

Bollywoodská hvězda Bhumicka Singhová tvrdí, že Koh-i-Noor je pro Indy mnohem víc, než jen drahý kámen. „Je součástí naší historie a kultury. Bezpochyby by měl být navrácen,“ cituje vyjádření herečky server The Independent.

Britští právní zástupci oslovení indickou skupinou prozradili, že před soudem se pokusí využít Zákona o navrácení objektů s kulturní hodnotou.

Ten podle právníků dává britským národním institucím legální nástroje k navrácení odcizených uměleckých předmětů. Podle Satishe Jakhua z britské advokátní kanceláře Rubric Lois King celý případ může dojít až k Mezinárodnímu soudnímu dvoru. Britská vláda v minulosti nařčení z krádeže diamantu odmítla.

Nesmyslný spor a legenda

Historik Andrew Roberts si myslí, že celá žaloba je nesmyslná. „Všichni, kteří jsou součástí tohoto směšného případu, by měli uznat, že britské korunovační klenoty jsou tím správným místem, kde by měl Koh-i-Noor zůstat. Jako připomenutí vděku za století trvající britské působení v Indii, které vedlo k modernizaci, rozvoji, ochraně (...) a demokratizaci celého subkontinentu,“ myslí si Roberts.

Diamant Koh-i-Noor je umístěn na špici koruny britské královny

Diamant umístění v koruně podle legend smí nosit pouze žena nebo samotný Bůh. Jakákoli žena, která ho má na sobě, podle pověstí získá extrémní moc. Pokud by ho však nosil muž, jeho životní osudy skončí neslavně.

Není to poprvé, co Indové požadují navrácení diamantu Koh-i-Noor. V roce 2012 ho do Indie chtěli vrátit potomci posledního sikhského maharádži DuleepaSingha, kterému kámen původně patřil. V roce 1859 patnáctiletého vládce odvlekli do Velké Británie, kde ho donutili konvertovat ke křesťanství a vychovávali ho podle britských tradic. Diamant byl posléze prohlášen za dar britské královské rodině.

Údajní potomci jeho posledního majitele prohlašují, že jejich pradědeček Thakur Singh Sandhanwalia byl mahárádži Singha pokrevní bratranec a zároveň adoptivní syn. To z něj dělalo právoplatného dědice. Spor o navrácení však postupem let utichl (více o něm zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video