Indie poslala do kosmu družici

Indie ve středu až na druhý pokus úspěšně vyslala do vesmíru svou raketu GSLV-D1, která nese na oběžnou dráhu družici. Zařadila se tak do klubu zemí schopných vynést do kosmu velké satelity včetně telekomunikačních zařízení. Odpočítávání začalo už v pondělí.

Vědci indické národní vesmírné agentury strávili přípravami na kosmodromu Šriharikota asi 100 kilometrů od jihoindického města Madrásu 57 hodin.

Pokus tentokrát televize nepřenášela
Start tentokrát nevysílala indická televize. Úřady chtěly zabránit tomu, aby se neopakovala situace z letošního 28. března. Miliony diváků tehdy sledovaly, jak byl start v poslední vteřině zastaven, protože raketa začala hořet.

Země se těší na peníze za komerční lety
Indie provedla první úspěšné odpálení rakety jiného typu v roce 1999. Tehdy se dostaly na oběžnou dráhu tři satelity o celkové váze kolem 900 kilogramů.

Indie se stala další zemí, která je schopná vynést do vesmíru těžké komunikační družice. Kromě Evropské kosmické agentury ESA se to zatím podařilo Spojeným státům americkým, Rusku, Japonsku a Číně.

Od raket typu GSLV, které mají unést náklad až dva tisíce kilogramů, si Dillí slibuje příjmy z vynášení komerčních satelitů do vesmíru. Velkou budoucnost vidí hlavně v telekomunikačních družicích. Zařízení stálo asi 300 milionů dolarů.

Indové jsou šestí na světě
 

RAKETA

49 m

401 tun

Družice 1540 kg

Indie je šestou zemí, která je schopna dopravit do vesmíru náklad vlastním raketovým nosičem. První zemí, která úspěšně vyslala na oběžnou dráhu kolem Země umělou družici, byl 4. října 1957 Sovětský svaz se Sputnikem. USA vypustily v únoru 1958 raketu Jupiter, která do vesmíru vynesla satelit Explorer. Třetí zemí, která se mohla pochlubit raketou schopnou dopravit zařízení na oběžnou dráhu, se stala v dubnu 1970 Čína. V polovině 70. let vznikla Evropská kosmická agentura. Evropská raketa Ariane poprvé opustila atmosféru naší planety v prosinci 1979. V osmdesátých letech zahájilo vlastní kosmický program i Japonsko. První úspěšný start japonské rakety proběhl počátkem roku 1995.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video