(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Třikrát „talák“ už nestačí. Indie zakázala okamžitý muslimský rozvod

  • 71
Indický nejvyšší soud zakázal kontroverzní způsob rozvodu, který praktikovali tamní muslimové. Až do letoška se muž mohl legálně se ženou rozvést tím, že třikrát vyslovil talák, arabský výraz pro rozvod. Tento způsob rozvodu soud označil za protiústavní. Informoval o tom The Guardian.

„Trojitý talák“ je už roky předmětem debat. Podle některých přináší na světlo otázky spravedlnosti, genderové nerovnosti a lidských práv. Úplný zákaz takzvaného trojitého nebo také okamžitého rozvodu si na nejvyšším soudu vymínily jeho oběti. Signatáře petice podpořil i indický premiér Nárenda Módí, který praktiku prohlásil za diskriminační vůči ženám.

„Je to pro nás historický okamžik,“ řekla Zakia Somanová, ochránkyně ženských práv a spoluzakladatelka hnutí Indian Muslim Women’s Movement, které lobbovalo za zrušení této praktiky. „I muslimky mají právo na spravedlnost,“ dodala.

Rozvod po mailu

Trojitý talák neboli okamžitý rozvod je druh rozvodu praktikovaný muslimy. Muslim se může rozvést se svou ženou pouze tím, že třikrát vysloví "talák", což v překladu znamená rozvod. Žena nemusí být ani přítomna. Může ho tedy i napsat jako vzkaz nebo poslat e-mailem či přes sociální síť.

Pět soudců nejvyššího soudu, kteří o zákazu rozhodovali, bylo různých vyznání, které jsou v Indii považovány za hlavní - hinduismus, křesťanství, islám, sikhismus a zoroastrismus. Ve svém usnesení uvedli, že není správné dovolit muži, aby jen tak z rozmaru rozbíjel manželství a že co je bráno za trestuhodné z pohledu náboženství, by nemělo být v souladu s právem.

Praktiku již dříve zakázali ve více než 20 muslimských zemích včetně sousedního Bangladéše či Pákistánu, zatímco v Indii byla dál běžná. Je to dáno mimo jiné i tím, že Indie nechává moc nad manželstvím, rozvody a dědictvím převážně v rukou náboženských institucí. Zatímco hinduistické občanské právo prošlo v historii několika novelizacemi, muslimské zůstává téměř netknuto.

Spojení islámských organizací All India Muslim Personal Law Board vzkázalo soudu, že neschvalují jakékoliv zásahy a požadovalo, aby se záležitost řešila jenom v rámci muslimské komunity.

Přitom sami muslimští aktivisté vyjádření organizací kritizují. „Zrušení téhle praktiky je požadavkem obyčejných muslimek už přes sedmdesát let a bylo načase, aby je země vyslyšela,“ uvedl aktivista Feroze Mithiborwala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video