Indie nabídla Pákistánu společné hlídky

Indický premiér Atal Bihárí Vádžpéjí vyzval svého jaderného rivala Pákistán, aby obě země společně monitorovaly spornou linii kontroly v rozděleném Kašmíru. Tuto nečekanou nabídku hodnotí pozorovatelé jako významný signál, který by mohl přispět k omezení napětí v regionu, jež hrozí přerůst v již čtvrtý vzájemný ozbrojený konflikt. Islámábád však výzvu vzápětí odmítl jako neperspektivní.

Indie obviňuje Pákistán, že umožňuje na svém území existenci základen militantních islámských skupin, odkud tito ozbrojenci pronikají na její území a páchají tam teroristické činy. Právě zastavením tohoto přeshraničního terorismu podmiňuje Dillí zahájení mírových rozhovorů se svým protivníkem.

Vádžpéjí to včera na asijské bezpečnostní konferenci v kazašském městě Almaty znovu zopakoval. "Náš postoj je jasný. Vzhledem k tomu, že pokračuje terorismus, není pro jednání vhodné ovzduší," uvedl indický premiér. "Teroristické tábory by měly být zrušeny a situace by měla být řádně prověřena a pak teprve můžeme uvažovat o dalších krocích," dodal Vádžpéjí.

Přesto však navrhl, aby byly zřízeny společné hlídky, jež by dohlížely na linii oddělující indickou a pákistánskou část Kašmíru. "Chceme se pohnout z cesty konfrontace na stezku spolupráce," prohlásil indický premiér.

Pákistán v posledních letech již několikrát navrhl,aby byli na linii kontroly ve výbušném Kašmíru rozmístěni mezinárodní pozorovatelé. Minulý týden pokus znovu zopakoval, když pomoc v tomto směru nabídly USA a Británie. Dillí však takovou možnost kategoricky odmítá, neboť považuje kašmírský problém za výhradní záležitost Indie a Pákistánu a nechce do jeho řešení zapojovat ani OSN, ani USA ani žádnou jinou třetí stranu.

Do jižní Asie včera zamířil náměstek amerického ministra zahraničí Richard Armitage, aby se pokusil zmírnit krizi a předejít možnému rozsáhlému konfliktu. Na jeho misi naváže koncem týdne ministr obrany Donald Rumsfeld. Podle Spojených států napětí mezi Indií a Pákistánem oslabuje protiteroristickou koalici, čehož by mohla zneužít teroristická organizace Al-Kajda.

Jaderná válka by pohřbila 20 milionů lidí

Jaderná válka mezi Indií a Pákistánem by si podle ruského ministra obrany Sergeje Ivanova vyžádala téměř 20 milionů obětí. Ivanov však dodal, že počítá s tím, že zvítězí zdravý rozum a k jadernému konfliktu nedojde.

Ivanov uvedl, že v tomto ohledu souhlasí s čínskými odhady. "Sdílím čínskou prognózu, podle které v případě vystupňování konfliktu a použití jaderných zbraní zemře 12 milionů lidí okamžitě a kolem sedmi milionů bude umírat postupně na následky," řekl. "Počítáme však s vítězstvím zdravého rozumu," dodal.

Ivanov rovněž znovu obvinil Islámábád, že nedávné testy raket schopných nést jaderné hlavice byly provokací, která pobízí Indii učinit totéž. Ivanov připomněl, že Indie zůstává strategickým partnerem Moskvy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video