George Bush a indický premiér Manmóhan Singh

George Bush a indický premiér Manmóhan Singh | foto: Jason Reed, Reuters

Indie dojednala s USA smlouvu o jaderné spolupráci

  • 23
Indická návštěva amerického prezidenta George Bushe přinesla jedné z nejlidnatějších zemí světa první ovoce. Indie podepsala s USA smlouvu o jaderné spolupráci. Bushovu návštěvu provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Protestují proti němu desetitisíce Indů.

Indie v dohodě souhlasila s oddělením civilních a jaderných programů. Rovněž se zavázala, že umožní mezinárodní inspekci civilních nukleárních zařízení.

Spojené státy na oplátku Indii nabídly jaderné technologie a palivo. To by mělo ukončit desítky let jaderné izolace Indie, na niž byly uvaleny mezinárodní sankce poté, co v letech 1974 a 1998 provedla nukleární testy.

Osud smlouvy byl nejistý
Dohoda, kterou americká strana již předem označovala za nejdůležitější cíl Bushovy mise v Indii, byla do poslední chvíle nejistá. Přijetí dokumentu, který byl nastíněn loni v červenci při návštěvě Singha ve Washingtonu, bránily právě spory o rozdělení vojenského a civilního jaderného programu Indie.

Dillí není signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) a Bush v posledních dnech naléhal na jasné oddělení zmíněných programů, aby USA nemohly být v souvislosti s dohodou kritizovány za porušení NPT.

Proti dohodě se s těmito argumenty stavěla i řada amerických kongresmanů, protože Washington podle amerických zákonů nesmí vyvážet jaderné technologie do zemí, které NPT nepodepsaly.

"Nešíření jaderných zbraní je samozřejmě naším zájmem a součástí našich diskusí a indická vláda učinila gesto dobré vůle, které budu moci předložit Kongresu," řekl Bush. Kongres, který musí dohodu schválit, však podle něj "musí pochopit, že je v našem hospodářském zájmu, aby Indie měla jaderný energetický průmysl, aby se pomohlo snížit tlak na globální energetickou poptávku".

Návštěva zvedla vlnu nevole
Indie dováží 70 procent paliv a vyžaduje stále více energetických zdrojů pro své hospodářství, které patří k nejrychleji se rozvíjejícím na světě. Kritikové v Indii ale protestují proti americkému vměšování do domácího jaderného programu, který by podle nich mohla nová dohoda omezovat, a poukazují na to, že USA využívají Indii především jako protiváhu k rostoucí hospodářské a politické moci Číny.

Proti Bushově návštěvě se po celé Indii uuiž ve středu konaly masové demonstrace, na nichž se sešlo až 100 tisíc lidí. V Dillí bylo vidět na 15 tisíc nespokojenců, především z řad muslimské menšiny a přívrženců levice, a demonstranti se shromažďovali i v dalších městech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video