Indičtí vojáci zastřelili přes deset rebelů

Indická armáda oznámila, že na jihu státu Džammú a Kašmír zahájila velkou ofenzívu proti islámským separatistům odpovědným za zmasakrování nejméně 90 civilistů z posledních dvou dnů. Velitel elitních jednotek určených k boji proti povstalcům P. P. S. Bindra upřesnil, že armádní vrtulníky hledají pozice rebelů v okresech Doda a Banihal a dopravují na místo vojáky.

Indické úřady ve středu vyjádřily přesvědčení, že za masové vraždy jsou odpovědní bojovníci organizace Laškare Toiba. Ta konkuruje hnutí Hizbul Mudžáhidín, které vyhlásilo příměří, a krvavými útoky usiluje o obnovení napětí v oblasti.

Obhlédnout situaci po masakrech odletěl do Kašmíru indický premiér Atal Bihárí Vádžpéjí, který se ještě dnes vrátí do Dillí, aby o svých poznatcích referoval poslancům parlamentu.

Indická vláda uzavřela dohodu o vypracování podmínek příměří

Zástupce indické vlády a představitelé hnutí Hizbul Mudžáhidín, jedné z nejdůležitějších separatistických skupin v indickém Kašmíru, se dohodli na vytvoření společné komise, která by vypracovala podmínky příměří mezi oběma stranami. Podle tajemníka indického ministra vnitra Kamála Pandeho, jenž vedl indickou delegaci, dohoda definuje mimo jiné mechanismy umožňující izolovat ty skupiny, které s příměřím nesouhlasí a které míní pokračovat v boji.

Pande vyzval ostatní separatistické organizace, aby se dobrovolně připojily k dohodě. Hnutí Hizbul Mudžáhidín dnes nicméně pohrozilo, že klid zbraní přestane platit od 8. srpna, pokud Indie nepřijme bezpodmínečné zahájení třístranného mírového jednání. To tedy předpokládá, že kromě zástupců indické vlády a kašmírských separatistů by se setkání měli účastnit také pákistánští činitelé.

Armáda zasáhla po vlně krvavých útoků na civilní obyvatelstvo

Boje o Kašmír
Od roku 1947, kdy Indie i Pákistán získaly nezávislost na Británii, je Kašmír rozdělen na dvě části. Dvě třetiny kontroluje hinduistická Indie a třetinu muslimský Pákistán. Oba státy si však kladou nároky na celé území. Na indické straně žijí převážně muslimové, kteří bojují o autonomii nebo připojení k Pákistánu. V minulosti vedly obě země o Kašmír dvě války. V bojích přišlo podle indické bezpečnosti od roku 1990 o život na 25 tisíc lidí.
Nejméně patnáct lidí bylo zabito v posledním z šesti masakrů v indickém Kašmíru, které se odehrály v úterý a ve stšedu. Celkový počet obětí tak přesáhl počet 85 osob za méně než dvanáct hodin.

V oblasti operuje přes deset militantních skupin, které usilují o nezávislost Kašmíru na Indii, případně o jeho připojení k sousednímu Pákistánu. Indický premiér Atal Bihárí Vádžpéjí obvinil z masových vražd právě Pákistánem podporované separatisty, kteří se snaží zabránit nedávno přislíbeným mírovým jednáním.

Premiér zároveň zdůraznil, že se bude nadále snažit o dosažení míru v oblasti obzvláště poté, co nejsilnější povstalecké hnutí Hizbul Mudžáhidín vyhlásilo příměří.

"Je jasné, že po výzvě Hizbul Mudžáhidínu k příměří a k mírovým jednáním, jiné skupiny, které využívají ochrany Pákistánu, nebo militantní skupiny, které dostávají rozkazy z Pákistánu, se rozhodly ukončit mír a napadat a zabíjet nevinné lidi," prohlásil Vádžpéjí v parlamentu. "Cesta, kterou se v Džammú a Kašmíru ubíráme, je mírová a my ji neopustíme. Budeme čelit jakýmkoli obtížím. Z této budovy musí vzejít poselství, že se nedáme zastrašit terorismem."

Pákistánští představitelé obvinění odmítají a tvrdí, že jen morálně a diplomaticky podporuje zákonný boj kašmířanů o sebeurčení. Kašmír je jediný indický stát, v němž mají muslimští obyvatelé většinu. Část této oblasti ležící v Himalájích je kontrolována Pákistánem.

Masakry v Kašmíru nabývají hrůzných rozměrů

Neznámí ozbrojenci napadli v noci z úterý na středu obec Mir Bazzar, vyhnali lidi z domů, oddělili ženy a děti od mužů a pak 18 mužů postříleli. K podobnému masakru došlo ráno, kdy údajně muslimští útočníci postříleli jedenáct lidí ve vsi Pogal, kterou obývají převážně muslimové.

V úterý separatističtí bojovníci zastřelili 30 lidí a zranili dalších 47 na tržnici v jihokašmírském městě Pahalgam, kam chodí hinduističtí poutníci. Týž den večer napadli militantní muslimové řadu domů v Aččabalu, asi osm kilometrů od Anantnágu, a zabili tu osm námezdních pracovníků pocházejících z východoindického státu Bihár.

Situace přiměla místní úřady vyhlásit na neurčitou dobu zákaz vycházení. Policie uzavřela oblast střelby a posílila bezpečnostní opatření, protože se obává dalších násilností mezi hinduisty a muslimy.

Po dramatu vyšli členové hinduistického společenství do ulic města, skandovali protimuslimská a protivládní hesla před policejními stanicemi, nemocnicemi a úřady, na něž házeli kameny. Policie se snažila rozehnat demonstranty pendreky a střelbou do vzduchu.

Policisté zadržují stoupence radikální hinduistické strany Višva hindu parišád protestujícího v Dillí proti násilí, kterého se v posledních dnech dopustili neznámí ozbrojenci usilující o oddělení Kašmíru a Indie (3. srpna 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video