Teroristé zaútočili 26. listopadu na několik bombajských objektů, většinou míst vyhledávaných cizinci. Terčem se stal i luxusní hotel Tádž.

Teroristé zaútočili 26. listopadu na několik bombajských objektů, většinou míst vyhledávaných cizinci. Terčem se stal i luxusní hotel Tádž. | foto: Profimedia.cz

Indický premiér: Útoky v Bombaji měly podporu pákistánských úřadů

  • 1
Důmyslnost, s níž teroristé provedli na konci listopadu sérii útoků v Bombaji, ukazuje podle indického premiéra Manmóhana Singha na to, že útočníci museli mít podporu některých oficiálních úřadů Pákistánu. Deset mužů tehdy zaútočilo na luxusní hotely, restauraci či nádraží, zemřelo 179 lidí. Pákistán obvinění odmítá.

"Když vezmeme v potaz důmyslnost a preciznost útoku, muselo se mu dostat podpory od některého oficiálního úřadu v Pákistánu," řekl předseda indické vlády. Žádnou konkrétní instituci ale nejmenoval.

Indie viní z útoků posledních let vlivnou pákistánskou zpravodajskou službu. "Sousedy si bohužel vybrat nemůžeme," řekl Singh a dodal, že země jako Pákistán v minulosti podporovaly teroristy a další síly nepřátelské Indii a poskytovaly jim útočiště.

Pákistán se proti obvinění ohradil. "Vláda důrazně odmítá nešťastná obvinění vznesená proti Pákistánu indickým premiérem," uvedlo tamní ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení. Šéf pákistánské diplomacie Salman Bašír později podle The Times of India dodal, že Singhovo prohlášení zvyšuje napětí v regionu a posouvá oblast blíže k válečnému konfliktu.

Indické důkazy jsou nedostatečné, tvrdí Pákistán

Indická vláda už v pondělí oznámila, že Islámábádu předala důkazy, které jej s útoky v Bombaji spojují. - přečtěte si Indie dala Pákistánu důkazy o útocích v Bombaji, žádá vyšetřování

Pákistánská vláda následně uvedla, že dokument dostala a jeho obsah zkoumá. Tamní premiér Júsuf Ráza Gílání slíbil, že Pákistánci, proti kterým se najdou věrohodné důkazy o jejich podílu na bombajských atentátech, trestu neuniknou.

Dnes ale Pákistán označil důkazy z Dillí jako nedostatečné. "Předané dokumenty obsahovaly detaily, které nejsou věrohodné," prohlásil Bašír.

V Bombaji zaútočili teroristé. Záběr na jednoho z podezřelých teroristů, kteří v Bombaji zabili přes sto lidí, stovky dalších zranili. (27. listopad 2008(
Záběr na jednoho z teroristů, kteří v Bombaji zabíjeli.

Singh tvrdí, že za útoky stála militantní organizace Laškar-i-Taibá, která má své základny v Pákistánu. Deset mladých mužů, kteří mají teroristický útok na svědomí, podle něj nemohlo pracovat samostatně.

Pákistánská vláda i organizace Laškar-i-Taibá popírají, že by měly s atentáty cokoliv společného.

V týdnech, které následovaly po útocích, se desetiletí trvající napětí mezi jadernými velmocemi Indií a Pákistánem vystupňovalo. Islámábád poslal své jednotky od hranic s Afghánistánem směrem k Indii. Singh ho obvinil, že rozněcuje válečnou hysterii.

Indie s Pákistánem spolu od roku 1947 svedly již tři války. Na adresu Islámábádu sice padají z Dillí v poslední době ostrá slova, podle agentury AP se ale Indie nehodlá nechat zatáhnout do dalšího ozbrojeného konfliktu.

teror v bombaji

Atentátníci zaútočili 26. listopadu na několik bombajských objektů, většinou míst vyhledávaných cizinci - například luxusní hotely Tádž a Oberoi, restauraci Kafé Leopold, židovské centrum či nádraží. Po tři dny v některých z nich zadržovali a zabíjeli rukojmí. Akci nepřežilo 179 lidí. Živého se podařilo dopadnout jen jednoho z atentátníků. - více o útocích se dočtete zde

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video