Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Čech už týden sedí v indickém vězení, na letišti u něj našli náboj

  • 194
Už téměř týden drží indická policie ve vazbě Čecha, u kterého na bombajském letišti našla náboj do pistole. Brzy by měl stanout před soudem. Čeští diplomaté se mu snaží pomoci. Tvrdí, že zadržený není pašerákem, ani obchodníkem s municí.

Na mezinárodním letišti Chhatrapati Shivaji v indické megapoli Bombaji se pípání detekčního rámu ozývá téměř pořád. Většina cestujících do Indie totiž směřuje právě tam. Jde však jen o kovovou sponu pásku nebo hodinky. Když rámem v neděli procházel cestující z Česka, policisté nejprve nemohli přijít na to, co alarm spustilo. Vysvětlení přišlo až při podrobné prohlídce: muž měl v kapse náboj do pistole. Policie ho ihned zatkla a muž putoval do vězení. Zůstává tam dosud, už téměř týden.

Jeho zatčení redakci potvrdil Tomáš Kára z ministarstva zahraničí. „Můžeme potvrdit, že v Bombaji byl zadržen český občan a bylo mu sděleno obvinění. Stěží můžeme předvídat, jak to dopadne. Sleduje to ambasáda i honorární konzulát a vyvíjejí v té věci nějaké úsilí, intenzivně se tomu věnují,“ řekl Kára. O dalším setrvání muže ve vězení brzy rozhodne soud. České úřady se mu snaží pomoci, podle ministerstva zahraničí už se s ním spojily.

Zástupce české ambasády v Dillí MF DNES řekl, že zadržený muž nebyl žádným pašerákem či obchodníkem s municí. „Byla to spíš hloupá náhoda, v kapse měl zapomenutou nábojnici. Nic nepřevážel,“ řekl vedoucí obchodního úseku ambasády Jiří Janíček.

Zda policie náboj našla při kontrole po příletu nebo na cestě pryč z Indie, české úřady neuvedly. Rovněž se neví, odkud kam zadržený cestoval a jaký trest mu hrozí.

Známý případ českých vědců

Není to poprvé, kdy čeští cestovatelé skončili v indickém vězení kvůli zdánlivé maličkosti. Nejznámější případ je z léta 2008, kdy tamní policie zatkla dvojici Čechů – Emila Kučeru a biologa Petra Šváchu.

Indové je zadrželi v přírodní rezervaci poblíž města Darjeeling na severovýchodě země a při prohlídce u nich našli vybavení na sběr larev brouků a motýlů. Kučera a Švácha u sebe už měli také několik nasbíraných exemplářů. Za to jim hrozilo až sedmileté vězení. Ve vazbě strávili několik týdnů a hovořili o otřesných podmínkách za mřížemi.

„Přespali jsme na zemi v cele policejní stanice. Zabavili veškerou hotovost, načež uspořádali tiskovou konferenci, po které se v tisku začaly objevovat zprávy o pašeráckých bandách a podobné nesmysly. Večer nás převezli na soud, který zamítl žádost o kauci, a byli jsme umístěni v darjeelingském vězení. Tam jsme strávili víc než měsíc,“ popsali tehdy své věznění.

V pětadvacetimetrové místnosti byli spolu s další třicítkou vězňů, mezi nimiž byli i lidé obvinění z násilných trestných činů. „Po obou stranách jsou dlouhé dřevěné stupínky. Na nich spí vězni na dekách. Nám byly později na přímluvu ambasády povoleny spacáky. Jinak není v místnosti nic, žádné skříňky nebo třeba židle,“ vzpomínali.

Oba byli nakonec propuštěni na kauci. Zatímco Šváchovo stíhání tamní úřady zrušily a dostal jen pokutu, Kučera měl jít na tři roky do vězení. Nakonec ze země uprchl. S útěkem přes Nepál mu tehdy podle zjištění MF DNES pomáhala i česká rozvědka (více o případu se dočtete zde) .


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video