Japonsko shodilo atomovku na USA, učí se indické děti ze zfušovaných knih....

Japonsko shodilo atomovku na USA, učí se indické děti ze zfušovaných knih. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Japonsko shodilo atomovku na USA, učí se indické děti ze zfušovaných knih

  • 57
Nová série učebnic, kterou do základních škol v Indii nově rozdistribuovaly lokální úřady, je plná chyb. A nejedná se jen o s trochou tolerance přehlédnutelné překlepy. Autoři totiž nevědomky manipulovali také s historickými fakty. Ministr školství nyní nařídil důkladnou revizi studijního materiálu.

Vůbec nejhoršího přešlapu se autoři učebnice společenských věd s názvem The Gujarat's Standard 8 dopustili v jedné z nejdůležitějších událostí japonských dějin. V knize totiž stojí, že "Japonsko během 2. světové války svrhlo atomovou bombu na Spojené státy". Chyby se pak dočkal také slovutný Mahátma Gándhí. Učebnice totiž tvrdí, že byl zavražděn 30. října 1948, ve skutečnosti se tato tragická událost odehrála v lednu téhož roku, uvádí server independent.co.uk.

Za publikací stojí Rada pro vzdělání indického svazového státu Gudžarát. Její učebnici nyní používá asi 50 tisíc studentů a podle reportérů indické televizní stanice NDTV obsahuje 120 faktických a gramatických chyb.

Lokální vláda Gudžarátu již nařídila přezkoumání všech chyb. Učebnice však ze škol nestáhla a žáci se zní tak i nadále budou učit. Regionální ministr školství Bhupendrasinh Chudasama dodal, že nápravu zajistí dvoučlenná komise a chyby se v dalších výtiscích publikace nebudou opakovat.

Postup úřadů se však nelíbí Vasantu Bhattovi, který je ředitelem jazykové školy spadající pod univerzitu v Gudžarátu. Úřady podle něj zanedbaly základní kontrolu před odesláním publikace do tisku. "Knihy pro šestou, sedmou a osmou třídu už jsou nějaký čas na trhu a vláda s tím neudělala vůbec nic," stěžuje si Bhatt.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video