Australané už potřetí ovládli pořadí indexu kvality života.

Australané už potřetí ovládli pořadí indexu kvality života. | foto: Profimedia.cz

Nejlépe se žije Australanům, Češi jsou pod průměrem vyspělého světa

  • 73
Češi se stále nemají tak dobře jako zbytek rozvinutého světa. Vyplývá to z průzkumu kvality života Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), v němž skončili až na 22. místě. Nejlépe se daří Australanům. Na prvním místě žebříčku se drží už tři roky.

Index hodnotí životní úroveň v 36 zemích světa podle jedenácti kritérií, mezi nimiž jsou například zdraví, finanční příjem, zaměstnanost, bydlení, bezpečí nebo využití volného času. Češi i Slováci podle měření skončili stejně jako v předchozích letech až v třetí desítce celkového pořadí.

Žebříček kvality života podle OECD

1. Austrálie 2. Švédsko 3. Kanada 4. Norsko 5. Švýcarsko 6. USA 7. Dánsko 8. Nizozemsko 9. Island 10. Británie 11. Nový Zéland 12. Finsko ... 21. Japonsko 22. Česko 23. Itálie 24. Izrael 25. Polsko 26. Slovensko 27. Jižní Korea 28. Portugalsko 29. Maďarsko 30. Řecko

Organizace hodnotí Českou republiku nadprůměrně ve školství a v oblasti bezpečnosti a průměrně v životním prostředí, jenže v ostatních kritériích už Česko za špičkou zaostává.

Například roční příjem průměrné české domácnosti činí téměř 17 tisíc dolarů (340 000 korun), což je horší než průměr OECD, který je na 23 tisících dolarech (462 000 korun).

Kromě Austrálie jsou v první pětce žebříčku severské země Švédsko s Norskem a také Švýcarsko a Kanada. Na chvostu sledovaných zemí je Turecko, u dna skončilo také Rusko.

Austrálie si udržela prvenství díky síle svého hospodářství, které těží ze světového zájmu o její nerostné bohatství. Jako jediná z vyspělých zemí se vyhnula globální recesi a udržela si vysoký standard života.

"Austrálie si vede výjimečně dobře, zajišťuje lidem blahobyt, o čemž svědčí skutečnost, že se řadí mezi vedoucí země ve velkém počtu kritérií v indexu kvality života," uvádí OECD na svých stránkách.

Stejně jako ve Spojených státech, které vedou žebříček příjmů, se však také v Austrálii výrazně zvyšují rozdíly mezi chudými a bohatými. Nejbohatší pětina populace si vydělává v průměru šestkrát víc než skupina s nejnižšími platy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video