Policisté odvádějí Petra Sisáka  z budovy policie na pražském Perštýně.

Policisté odvádějí Petra Sisáka z budovy policie na pražském Perštýně. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Sisák a Hala z insolvenční kauzy přišli na policii. Oba skončili v cele

  • 17
Advokát Ivo Hala a podnikatel Petr Sisák se ve středu dostavili na policii, aby podali vysvětlení. Podle Halova advokáta Lukáše Trojana zůstal jeho klient v cele předběžného zadržení a policie ho zatím nevyslechla. Totéž se týká i podnikatele Sisáka. Muži patří mezi 14 obviněných v kauze, která se týká i poškozování věřitelů nebo ovlivňování soudců.

„Klient se dnes osobně dobrovolně dostavil na základě předvolání na policii, konkrétně na adresu ÚOKFK (protikorupční policie) uvedenou v předvolání k podání vysvětlení,“ sdělil Trojan. Hala i Sisák v minulých dnech uváděli, že se neskrývají a jsou na dlouhodobě plánované služební cestě v zahraničí. Ujišťovali, že s policií budou spolupracovat. Obvinění odmítli.

Oba muže se nepodařilo zadržet při pátečním zásahu policie a spekulovalo se o tom, že k nim unikly informace o chystané razii. „Je to velmi zvláštní nedorozumění a já udělám všechno pro to, aby se vysvětlilo,“ řekl Sisák serveru Aktuálně.cz před policejní budovou.

Právník Trojan se v policejním sídle na pražském Perštýně zdržel zhruba tři hodiny. Při odchodu novinářům řekl, že Hala zůstal v cele předběžného zadržení. „Převzali jsme si obvinění, k výslechu zatím nedošlo, o jeho termínu budeme vyrozuměni,“ popsal. „Obvinění se týká insolvenčních kauz společnosti Via Cham Group a Falkonida,“ dodal pro iDNES.cz Trojan.

Dále je podle informací iDNES.cz součástí vyšetřování úplatek, jehož se měl dopustit jeden z obviněných právníků u svého lékaře. Vyžádal si na něm neschopenku, přestože byl zdráv, a doktora uplatil masem.

Policisté mohou oba muže zadržovat maximálně 48 hodin, poté je musí buď propustit, nebo podat soudu návrh na vzetí do vazby. Podle Trojana lze tento návrh předpokládat. Halu krátce po odchodu Trojana odvedli čtyři policejní těžkooděnci a jeden vyšetřovatel v civilu pěšky z Perštýna do Bartolomějské ulice.

Zásah souvisí s reorganizací Via Chem Group

Policisté po páteční razii v ústecké společnosti Spolchemie a na českobudějovickém krajském soudu skupinu obvinili z řady trestných činů, které se týkají zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo za účast v organizovaném gangu. Právní kvalifikace není u všech stejná.

Kauza souvisí s reorganizací ViaChem Group. Středeční deník Právo uvedl, že souvisí i s fotbalovou Slavií a bývalým ministrem dopravy za ODS Alešem Řebičkem.

Mezi další obviněné patří insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková, advokáti Milan Kučeřík, Petr Kovařík a thaiboxer Tomáš Machotka. Tato čtveřice skončila ve vazbě. Podle médií patří mezi zbývající obviněné, kteří jsou stíhání na svobodě, advokáti Jan Pacovský a Robert Vladyka, Jozef Kaán, Petr Líska, Sisákův otcec Vladimír nebo brněnský státní zástupce Roman Skopal.

Společnost Via Chem Group, s níž je podnikatel Sisák spojován, držela podle dostupných údajů jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun. Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech. Dluhopisy společnosti Via Chem Group koupila firma Key Investments, které v minulosti svěřilo město Sokolov a městské části Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.

Jediným akcionářem Via Chem Group je Euro Capital Alliance sídlící na Britských Panenských ostrovech, které prosluly jako daňový ráj a pračka špinavých peněz.

,

Video