Řím žije inaugurací papeže Františka a chystá se na statisíce poutníků

  • 1
Králové, duchovní vůdci, prezidenti i ministři v nejméně 130 delegacích se sjeli do Vatikánu na inauguraci nového papeže Františka. Mše, která slavnostně uvádí novou hlavu církve na papežský stolec, má podle plánu začít v půl desáté dopoledne. Proběhne na Svatopetrském náměstí, tedy pod širým nebem.

Papež František byl do čela katolické církve hlasujícími kardinály zvolen již 13. března a úřadu se ujal okamžitě. Inaugurační mše ovšem slavnostně stvrdí jeho nástup na papežský stolec. Jedním z hlavních bodů ceremonie je proto převzetí papežských insignií: prstenu a pallia.

Pallium je pruh z bílé vlněné látky, který se obléká kolem krku a jehož dva volné konce pak splývají po hrudi a zádech. Papež František by měl dostat stejné pallium, které nosil Benedikt XVI. (dlouhé 2,60 metru a široké 11 centimetrů, ozdobené pěti červenými kříži z hedvábí).

Prsten zvaný rybářský je zvláštním odznakem každého papeže a po jeho smrti je zničen. Je symbolickým dokladem pokračování tradice prvního papeže, který byl rybářem. Obvykle bývá zlatý, ale ten Františkův bude z pozlaceného stříbra, což není poprvé. Neobvyklý je ale fakt, že byl vytvořen podle již existujícího modelu. Jeho autorem je italský sochař Enrico Manfrini (1917 - 2004), jenž ho původně navrhl pro papeže Pavla VI.

Odstřelovači a omezení dopravy

Agentury uvedly, že Františkem vybraný prsten je relativně prostý a co do použitého materiálu nepříliš drahý. František se dlouhodobě profiluje jako bojovník s přepychem církve, ještě jako kardinál a arcibiskup argentinského Buenos Aires se vzdal automobilu stejně jako bytu v paláci svých předchůdců. I jeho oděv má být velmi střízlivý, zčásti si ho prý František přivezl z Latinské Ameriky.

Na mši, která proběhne před Svatopetrskou bazilikou, není nutné a ani možné  shánět vstupenky. Bohoslužba je otevřena všem. Poutníci se na hlavním vatikánském náměstí scházejí již od časných ranních hodin.

Program inaugurace

8:45 Papež opouští penzion svaté Marty, kde byl dosud ubytován. Poté objede v papamobilu na Svatopetrské náměstí, aby pozdravil věřící, jejichž počet zřejmě dosáhne dvou set tisíc.

9:15 V doprovodu desítky duchovních navštíví hrobku apoštola Petra, který je pochován v po něm pojmenované bazilice. Katolická církev uctívá svatého Petra jako prvního papeže. Poté kardinál jáhen přinese skříňku s papežskými insigniemi. Pallium oblékne Františkovi kardinál Jean-Louis Tauran, který minulý týden oznamoval z balkonu u baziliky svatého Petra jméno nového papeže. Prsten Františkovi navlékne děkan kolegia kardinálů Angelo Sodano. 

cca 9:30 František, již s papežskými insigniemi, začíná na náměstí svatého Petra sloužit inaugurační mši. 

cca 11:30 Papež se po skončení mše vrátí do baziliky, kde přijme blahopřání oficiálních hostů.

Italská metropole přijala řadu bezpečnostních opatření, do kterých se zapojí tisíce policistů včetně odstřelovačů. Ve městě bude omezena doprava, a to včetně letecké. V centru budou operovat i jednotky pyrotechniků a policistů se psy. Italské úřady se připravily až na jeden milion poutníků.

Na pouť do církevního státu se vydali rovněž Češi. Z Brna cestují letadlem dvě stovky věřících. Poletí s nimi dary, které chce papeži předat pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka.

Polibek od papeže

Do Říma se už ale od víkendu sjíždějí také vlivní hosté. Úterní bohoslužby se zúčastní například německá kancléřka Angela Merkelová či americký viceprezident Joe Biden. Česko reprezentuje vicepremiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Na inaugurační bohoslužbu se chystá i řada monarchů: kupříkladu belgický král Albert II. s manželkou Paolou, lucemburský velkovévoda či španělský korunní princ Felipe. Británii má zastupovat princ Charles.

Nový římský biskup již vzhledem ke svému původu přijal argentinskou prezidentku Cristinu Fernándezovou - ta se tak stala první šéfkou státu, které se takové cti dostalo. Jakkoli tito dva v minulosti rozhodně nebyli přáteli, nyní se chovali velmi vstřícně. Někdejší argentinský kardinál dokonce prezidentku poceloval, což tato komentovala slovy: "Polibek od papeže jsem ještě nedostala!"

Vůbec poprvé v novodobé historii se na inaugurační mši chystá rovněž duchovní vůdce (jistě části) pravoslavných křesťanů, totiž konstantinopolský ekumenický patriarcha Bartoloměj I. Celkem se ve Vatikánu sejdou zástupci 33 křesťanských denominací, mši navštíví i židé, muslimové, sikhové, budhhisté či džinisté.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video