Přistěhovalce často živí pouliční prodej

Přistěhovalce často živí pouliční prodej | foto: Tomáš LébrMF DNES

Imigranti ze severní Afriky vracejí do Itálie islám

  • 230
Italští imigranti ze severní Afriky lemují ulice historického centra Neapole. Před sebou mají na papírových krabicích rozložené kožené kabelky, pásky a šátky. I při té bídě, kterou za tento prodej dostávají, si přece jen libují, že se nemusí trmácet po plantážích ve zdejším kraji jako většina jejich krajanů.

A také že mohou kdykoli pokleknout na starou dlažbu a poklonit se Alláhovi.

Ještě v sedmdesátých letech minulého století v Itálii muslimové takřka nebyli. Šlo většinou jen o diplomaty a studenty. Teď jich zde jsou statisíce. A stále častěji se objevují hlasy, zda příliv imigrantů a s ním islámu do země, ve které sídlí papež, příliš nezasahuje do kulturní tradice.

"My nejsme žádnou hrozbou," říká Senegalec Barak, prodávající své zboží na ulici Via Duomo. "Na práci, kterou tu děláme, by nikoho jiného nesehnali," soudí.

Kdo ho zaměstnává, neprozradí. Obecně se však soudí, že pouliční obchod je zcela v rukou camorry, místní odnože italské mafie. Imigranti jsou pro ně příjemní zaměstnanci – příliš se neptají a příliš ani neodpovídají, když už přijde na výslech u policie.

Barevná Neapol
"Imigranti? Vůbec mi nevadí, docela dobře si s nimi občas popovídám, když při nakupování smlouvám," říká Maria-Giulia, studentka historie na zdejší univerzitě. "Neapol je prostě barevná – a tahle barva k ní patří taky," dodává.

Má pravdu, muslimové a Neapol už k sobě opravdu patří. Ve třímilionovém městě je jich podle střízlivých odhadů na patnáct tisíc (v celé Itálii přes pět set tisíc). Ale ne všichni v Neapoli dají za pravdu Marii-Giulii – ukazuje to i historie snah dostat do Neapole mešitu.

Nejdražší mešita
Italové se učí arabsky, Arabové italskyVelký rozruch vyvolal v roce 2002 záměr místních úřadů postavit ji ve čtvrti Ponticelli z veřejných prostředků. Místním muslimům se to líbilo. "Po 11. září 2001 chce každý vědět, kdo za čím stojí," řekl Hamza Massimo Gocclini, jeden z mála rodilých Italů, který přešel na islám. "Bude dobře, když za tím lidé uvidí stát."

Tehdejší starostka Neapole však čelila tvrdé kritice a jeden místní politik jí navrhl, aby začala nosit burku – muslimský šátek. "Tyhle spory nejsou problémem intolerance. Zdejší lidé se ptají, proč nemůže být například v Saúdské Arábii kostel," vyslovil jednu z častých námitek místní reverend Ciro Cocozza.

Plán nakonec ztroskotal, před dvěma lety se však objevil jiný: s pomocí sbírky a bohatých sponzorů ze zahraničí koupit jeden z historických paláců v samotném srdci města a přetvořit ho v mešitu. Byla by to nejdražší investice do mešity v Itálii hned po Římě, kde byla postavena v roce 1995 z peněz saúdských šejků.

Muslimové se zatím modlí například v islámském centru na Corso Arrnaldo Lucci či třeba přímo před neapolským hlavním nádražím. Řada z nich ostatně touží z Neapole, nejchudšího velkého města Itálie, odejít na sever. Tam je víc možností sehnat práci – ale i daleko větší odpor vůči imigrantům. "Ještě si rádi vzpomenou na Neapol," říká Maria-Giulia.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue