Ilja Muromec (uprostřed) v doprovodu dalších dvou hrdinů ruských bylin Dobryňy...

Ilja Muromec (uprostřed) v doprovodu dalších dvou hrdinů ruských bylin Dobryňy Nikitiče (vlevo) a Aljoši Popoviče. Obraz Viktora Vasněcova z roku 1898. | foto: Viktor VasněcovCreative Commons

Ukrajinci nám chtějí ukrást bohatýra Ilju Muromce, zlobí se Rusové

  • 290
Byl Ilja Muromec Rus, nebo Ukrajinec? To, co se nám může jevit jako poněkud úsměvná otázka, vzbuzuje v Moskvě velké emoce. Ruská média totiž obvinila úředníky v Kyjevě, že na Wikipedii přesunuli rodiště slavného bohatýra na sever dnešní Ukrajiny.

A z pod lesa, lesa hustého
vzav se tu odněkud kůň vyjíždí,
on nevyjíždí, on větrem letí,
a na tom na koni bohatýr Muromec,
Muromec ze slavného města Muroma.

Tak Ilju Muromce ve své sbírce Ohlasy písní ruských popisuje český obrozenec František Ladislav Čelakovský. Mýtický vůdce bohatýrské družiny kyjevského knížete Vladimíra, který se proslavil například vítězstvím nad ukrutným Slavíkem Loupežníkem, se nyní stal dalším bodem sváru mezi Ukrajinou a Ruskem.

Ruská média totiž ve čtvrtek přinesla zprávu, že zaměstnanci ukrajinského ministerstva obrany změnili na Wikipedii bohatýrovo místo narození na vesnici Morovsk (dříve Muromsk) u města Černihiv severně od Kyjeva. Sám Muromec se však v ruských bylinách představuje jako rodák ze vsi Karačarovo u ruské Muromy, města ležícího asi 300 kilometrů východně od Moskvy.

Změna na ukrajinské Wikipedii mezitím zmizela, o nárocích Kyjeva na slavného bohatýra však píše i anglická verze hesla. Podle ní se opírá mimo jiné i o fakt, že Ilja Muromec většinu svých hrdinských činů vykonal v okolí Kyjeva a je pohřben v Kyjevskopečerské lávře.

Ruská média spekulují, že změny na Wikipedii souvisí s blížící se premiérou ukrajinského fantasy filmu Strážní hlídka, v němž školák Viťka projde časovým portálem do minulosti a setkává se s hrdiny bylin.

Dobrodružství Ilji Muromce je převážně fikce, bájný hrdina však zřejmě má reálný předobraz v Iljovi Pečerském, který se narodil někdy mezi lety 1150 a 1165 a zemřel při dobytí Kyjeva knížetem Rurikem Rostislavičem v roce 1204. Pravoslavná církev tohoto siláka přezdívaného Čobotok v polovině 17. století uvedla mezi svaté.

Podívejte se na trailer k ukrajinskému filmu Strážní hlídka:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video