Ilegální dovozy stály celníky místa

  • 2
Ilegální dovozy paliva přes hranice mají dohru. Tři celníci z Lanžhota byli propuštěni. Ředitel celního úřadu se vzdal funkce, jeho náměstek byl odvolán. Propuštění celníci jsou navíc trestně stíháni. Stát přišel na celních a daňových únicích o čtvrt miliardy.

Tři celníci, kteří přes deset let sloužili na hraničním přechodu Břeclav - dálnice přišli také o výsluhový příspěvek, který jinak dostávají celníci odcházející nejméně po deseti letech služby až do do důchodu. Celá částka činí až dva miliony korun.

Podle policie umožnili nezákonný dovoz benzinu a nafty ze Slovenska.

Je pravděpodobné, že do pašování asi 214 cisteren s palivem byli zapojeni i jich další kolegové. Daňový únik převyšuje sto milionů korun.

"Je to nepříjemné. Celníci byli propuštěni, protože každý z nich způsobil škodu přes půl milionu korun. To je daňový únik jen na jedné cisterně pohonných hmot," řekl mluvčí brněnského oblastního celního ředitelství Jaroslav Moravec.

Kvůli kauze pašování pohonných hmot byl z funkce odvolán náměstek ředitele celního úřadu Břeclav - dálnice a vedoucí celního řízení, který zodpovídá za dovoz do země.

Sám na funkci navíc v pondělí rezignoval ředitel úřadu Stanislav Goryl. Nyní vykonává kontrolní činnost jako řadový celník.

"On jediný se zachoval jako řádný voják. Byť u něj nelze mluvit o pochybení, věděl, co je to disciplína a požádal o uvolnění z funkce," uvedl Moravec.

Goryl přejde po zrušení dálničního celního úřadu po vstupu do Evropské unie na celní úřad přímo v Břeclavi. Tam pro něj bylo už dříve připraveno jedno z vedoucích míst.

Na přechodu jsou přísné kontroly
Dálničnímu přechodu teď šéfuje Jiří Hammer, který vydal přísné rozkazy, aby se pašování neopakovalo.

"Nařídil podstatně přísnější kontroly. V rozkazu, který musel každý podepsat, přesně popsal jednotlivé činnosti celníků," vysvětlil Moravec.

Na celnici rovněž trvale pracuje speciální kontrolní skupina. Její členové jsou při odbavování a také kontrolují dokumentaci za rok 2002 a 2003. Podle takzvaných kontrolních lístků, razítek a dat na nich mohou kontroloři odhalit další celníky, kteří se podíleli na pašování pohonných hmot.

Kauzu vyšetřuje Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Na nesrovnalosti v dovozu paliv se přišlo, když počátkem roku přijely na přechod ze Slovenska čtyři kamiony s pohonnými hmotami.

Jeden zůstal pár dní v celním prostoru a nikdo se k němu nehlásil. Kriminalisté pak zadrželi českého obchodníka, který na dokladech falšoval razítka, aby nemusel hradit celní poplatky.

Kvůli organizování dovozů je od konce února ve vazbě jeden muž. Za trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby mu u soudu hrozí až dvanáctiletý trest. - více zde

Policisté už začátku vyšetřování prověřovali variantu, že celníci organizátorům v podvodech pomáhali.


Video