Hrob Nicolae Ceaušeska a jeho ženy Eleny.

Hrob Nicolae Ceaušeska a jeho ženy Eleny. | foto: AP

IKEA sponzorovala rumunskou tajnou policii Securitate, odhalily archivy

  • 46
IKEA na sklonku studené války posílala milionové částky rumunské tajné policii Securitate. Vyplývá to z nedávno odtajněných dokumentů. Švédský výrobce nábytku odmítá, že by vědomě financoval represivní aparát komunistického režimu.

Ze odtajněného spisu s názvem "Scandinavica" vyplývá, že švédská společnost v roce 1981 podepsala sedmiletý kontrakt s rumunským státním dřevařským podnikem Tehnoforestexport.

IKEA podle dokumentu svolila k tomu, že rumunská strana si bude účtovat více peněz, část přeplatků pak končila na účtech Securitate, píše server The Guardian. Z dalších dokumentů vyplývá, že na operaci se podílel i vysoce postavený představitel rumunské tajné policie Constantin Anghelache, který je v současnosti šéfem fotbalového klubu Dynamo Bukurešť.

Securitate

Rumunská státní tajná policie byla největší tajnou službou v bývalém socialistickém bloku. Podle odhadu čítala 40 tisíc oficiálních a až 400 tisíc neoficiálních spolupracovníků. V jejích tajných věznicích zemřely tisíce Rumunů, další tisíce agenti Securitate mučili. V 80. letech se její agenti zapojili do operací, které měly zajistit příliv valut pro režim diktátora Nicolae Ceušeska.

Švédský nábytkářský kolos vinu odmítá. Jeho zástupci tvrdí, že společnost tehdy neměla ponětí, že by Securitate v obchodních záležitostech týkajících se výroby nábytku pro zahraniční trhy jakýmkoliv způsobem figurovala.

Představitel firmy Henrik Elm pouze uvedl, že „provize byly tenkrát v této části světa běžné“. „Jedna z provizí byla pro Tehnoforestexport na pokrytí provozu a technologií, druhá byla určena přímo pro IKEU na obchodní účely,“ řekl Elm serveru The Guardian.  I přesto zahájila firma interní prošetřování celé záležitosti.

Důvodem, proč si IKEA v osmdesátých letech vybrala zrovna Rumunsko, byla levná pracovní síla a velké zásoby dřeva. IKEA byla v osmdesátých letech jednou z mála západních firem, které se snažila využít uvolnění ekonomických poměrů v některých zemích východního bloku.

Není to poprvé, co IKEA čelí obvinění z podivných machinací během studené války, připomíná server The Guardian. Před dvěma lety vyšlo najevo, že východoněmečtí dodavatelé švédské nábytkářské jedničky zneužívali práci politických vězňů. I tehdy společnost tvrdila, že o ničem nevěděla. Přesto vyjádřila svou "hlubokou lítost" (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video