Internetový dům iHOME

Internetový dům iHOME | foto: Tomáš Ventura, iDNES.cz

iHOME: internetový a inteligentní dům

Atmosféra vědeckofantastických románů dýchne na návštěvníka domu č.p. 92 ve Wiener Neudorf na okraji Vídně už u vstupních dveří. Stačí zazvonit na zvonek a webová kamera přenese obrázek návštěvníka u vchodu na displeje uvnitř domu. Jedním stisknutím klávesy na notebooku hostitel odblokuje zámek a návštěva má dveře otevřené.

Vstupte do třetího tisíciletí a vejděte do internetového domu. Do domu, v němž světla, topení, alarm, video i kávovar lze ovládat po internetu a přes mobilní telefon. Do domu, který řídí server Pentium III umístěný v komůrce vedle záchodu, tam, kde byste v běžném bytě hledali spíš zahradní nářadí, kola nebo lyže.

Projekt internetového domu uvedla v život firma Cisco, největší světový dodavatel internetového železa, a vedle vídeňské stavby stojí podobné objekty i ve Spojených státech, Austrálii, Británii, Francie, Švédsku či Švýcarsku. „Je to zatím spíš demonstrace současných technologických možností, architektonický projekt a představení IT veřejnosti,“ říká Martin Půlpán z pražské pobočky Cisca o využití internetových domů k běžnému bydlení.

Přesto však už některé e-domy získaly své stálé obyvatele. „Čtyři internetové domy v Kalifornii už se vydražily a převzali je soukromí majitelé,“ dodává Půlpán.

Ovládání celého domu se vejde do dlaně. Malý řídicí panel s dotekovým displejem nabízí přístup k ovládacím prvkům každé z místností. Několika hmaty je tak možné v kterémkoli pokoji nastavit topení, spouštět a vytahovat žaluzie, rozsvěcet a zhasínat světla, kontrolovat otevření či uzavření oken a dveří nebo nastavovat alarm.

Řídit celý informační systém však lze i z míst, která jsou od samotného domu značně vzdálená. A to buď po internetu nebo pomocí mobilního telefonu. „Pokyny se dají posílat i ve formě SMS zpráv. Jakmile dům zadání provede, pošle vám zpět potvrzení o splněném úkolu,“ vypráví Markus Kunstmann z vídeňského Cisca a zhasíná mobilem lustr v obývacím pokoji. Vzápětí mu na telefonu zapíská potvrzení odeslané domovním systémem.

Praktičtějším příkladem využití mobilního telefonu může být třeba zapnutí vytápění při návratu z týdenní zimní dovolené několik hodin před příjezdem.

Technologie se však neskrývají pouze v kabelech napojených na alarm či vytápění. Počítače a elektronika jsou vidět úplně všude. V některých místnostech jsou dokonce i webové kamery, které umožňují kdykoli kontrolovat stav domu nebo například děti v dětském pokoji. „V ložnici ale kamera není, tady jsme rozhodli zachovat určitou privátní sféru,“ usmívá se Kunstmann.

Samozřejmostí se pak už zdají takové věci, jak domácí kino, DVD přehrávače, počítač v pracovně uzpůsobený na práci z domu a videokonference.

Pro příjemnější práci s internetovým domem se nabízí několik předprogramovaných režimů. Například při přepnutí do módu Dovolená se vypnou všechna světla, přívod vody, a zapne se alarm. „Je dokonce možné určitým způsobem simulovat přítomnost majitelů v domě - večer automaticky zapínat a vypínat světla a navozovat tak před případnými zloději dojem, že někdo je doma,“ říká Kunstmann. Pokud v režimu Dovolená dům zaznamená otevření oken nebo dveří, okamžitě na to mailem či SMS zprávou upozorní majitele, případně přímo vybranou bezpečnostní agenturu.

Při zapnutí režimu Noc se zhasnou všechna světla v domě a zapne se alarm. Mód Dobré ráno pak poplašný systém opět vypojí, rozsvítí v kuchyni a uvede do chodu kávovar.

Podle Martina Půlpána by výstavba internetových domů nebyla možná bez účasti dalších firem vyrábějících například vytápěcí systémy nebo spotřební elektroniku. „Whirlpool pracuje například na mikrovlnné troubě, která bude schopná stáhnout si z webu recept, třeba pro jednotlivé druhy pizzy i v závislosti na tom, od kterého výrobce bude,“ tvrdí Půlpán.

V někom může internetový dům řízený počítači vzbudit nedůvěru, možná i strach z toho, jak výrazně už technika zasahuje do běžného lidského života. Těm, kdo by si něco podobného rádi zřídili i ve své vilce, nezbývá než začít šetřit - veškeré počítačové a síťové vybavení použité ve vídeňském projektu vyjde v přepočtu na 1,7 milionu korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video