Igor Kubalík, označovaný zahraničními médii za narkobarona, u odvolacího soudu v Praze (23. června 2015) | foto: Petr Topič, MAFRA

Za nábor kokainových kurýrů dostal Čech žijící v zahraničí deset let

  • 3
Potřetí a definitivně si obžalovaný Igor Kubalík vyslechl desetiletý trest za podíl na obchodu s kokainem. Pětašedesátiletý Čech, kterého jihoamerická média označují za narkobarona, podle závěru soudu najímal kurýry na převoz drogy do Evropy. Sám přitom tvrdí, že kriminálním životem nežil.

„Celý život pracuji a věnuji se rodině, nejsem agresivní osoba, jsem spíše pacifista. Věnuji se hospodskému podnikání, grafice a malbě. Neživil jsem se kriminálně, nejsem kriminální osoba,“ představil se v úterý odvolacímu senátu pětašedesátiletý Kubalík.

Jeho odvolání ale soud zamítl a potvrdil mu desetiletý trest. „Ztotožňujeme se se závěrem Městského soudu v Praze,“ uvedl předseda odvolacího senátu Michal Hodoušek. Verzi předestřenou Kubalíkem odmítl. „Může být hospodským, může být malířem, může být obchodníkem se zbraňovými systémy, ale to neznamená, že není drogovým dealerem,“ zdůraznil.

Podle obžaloby Kubalík spolu s několika dalšími lidmi zajišťoval kurýry, kteří z Jižní Ameriky do Evropy pašovali zásilky kokainu. Spolu s dalšími jim sháněl letenky, ubytování a poskytoval jim peníze na cestu. Kubalíkova známá Marcela L., která se na náboru kurýrů podílela, byla již v minulosti za stejné jednání odsouzena. Není jisté, zda kurýři tušili, že budou přivážet kokain.

Například Zdeněk H., který v roce 2008 letěl do Venezuely, měl podle domluvy přivézt obálku s dokumenty. Z Česka se dostal přes Amsterdam do jižní Ameriky. V hotelu, kde se podle plánu ubytoval, mu neznámý člověk předal kufr. S ním se Zdeněk H. snažil dostat do Evropy, ale ještě před vstupem na palubu letadla ho zadržela policie. V kufru měl tři obdélníkové balíčky s 3 300 gramy kokainu.

Stejné plány měl Kubalík i s Jiřím V., zde ale z plánovaného převozu drog sešlo. Naopak další kurýr Milan K. se úkolu ujal. Nalezený kokain a také odposlechy hovorů mezi Kubalíkem a již odsouzenou Marcelou L. byly hlavními důkazy obžaloby. 

Podle obhájce Tomáše Gřivny jsou ale důkazy zcela nedostatečné. Kubalík si podle něj celou dobu myslel, že sjednává převoz dokumentů pro pozdější plánovaný obchod s vojenskou technikou. „Verze obhajoby je vcelku jednoduchá. Nezajišťoval převoz kokainu, ale - jak se mylně domníval - dokumentů, a pokud byl nalezen kokain, byl k tomu zneužit,“ zdůraznil obhájce. 

Malovat nepřestal ani ve vazbě

Před senátem Vrchního soudu v Praze se pokusil také vyvrátit pověst, o jakou se postarala Kubalíkovi jihoamerická média. „Zpráva bulvárního tisku tvrdí, že byl pravomocně odsouzen ve Španělsku, což není pravda, a je označován jako narkobaron,“ uvedl Gřivna a vysvětlil, že jeho klient se živil počestně. „Byl znám jako osoba bezúhonná, ne jako člověk, který by se pohyboval v prostředí narkobaronů. Ani z žádného finančního šetření neplyne, že by si žil nad poměry. Provozoval bar a maloval obrazy, které prodával,“ řekl obhájce. 

Kubalík byl za stejný čin odsouzen již dříve, ale v nepřítomnosti. Loni v únoru ho zadržela nizozemská policie a na základě mezinárodního zatykače ho v říjnu vydala do Česka. Podle Gřivny poté Kubalík využil svého práva a požádal o obnovu řízení. Letos v dubnu Městský soud v Praze Kubalíka odsoudil ke stejnému trestu, jaký si měl odpykat původně. Po úterním rozhodnutí Vrchního soudu v Praze je trest již pravomocný.

Podle švédského zpravodajského webu expressen.se žil Kubalík už na počátku 80. let v jihošvédském okrese Skåne a má švédské občanství. Není vyloučené, že požádá, aby si trest mohl odpykat tam. Naznačil to ostatně i ve své závěrečné řeči, kdy zmínil, že českým rezidentem není již od roku 1969 a jeho čeština je špatná. Uvedl, že touží po návratu do Švédska, kde by pokračoval ve studiu a malbě. Malováním si ostatně krátil čas i ve vazbě, kde je prakticky od svého vydání do České republiky.


Britská královská rodina

Video