Nepokoje v maledivském  hlavním městě Malé. Na snímku házejí policisté slzný

Nepokoje v maledivském hlavním městě Malé. Na snímku házejí policisté slzný plyn (7. února 2012) | foto: AP

Idylickými Maledivami cloumají nepokoje, českým turistům nebezpečí nehrozí

  • 20
Turisticky populární Maledivy zachvátily nepokoje, které dohnaly k rezignaci prezidenta souostroví Mohameda Našída. Někteří obyvatelé jedné z nejoblíbenějších dovolenkových destinací světa protestovali kvůli zatčení soudce, pravidelně se přitom střetávali s prezidentovými přívrženci. Vzbouřili se i někteří policisté.

Mohamed Našíd byl prvním demokraticky zvoleným maledivským prezidentem za posledních třicet let, připomněla agentura AP. Prezident na sebe svět upozornil hlavně bojem proti globálnímu oteplování. Maledivy totiž patří k nejníže položeným státům a zvednutí mořské hladiny v důsledku změny klimatu je ohrožuje.

Češi na Maledivách

Českých turistů je dle viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury na Maledivách v současné době asi 250. Nepokojů se dle něj nemusí nijak obávat. "Vzhledem k tomu, že se Maledivy skládají z 1 200 samostatných ostrovů a nepokoje nastaly pouze na hlavním ostrově, situace se turistů nijak nedotkla," uvedl Okamura. Dodal, že situace v hotelových resortech je naprosto klidná, neboť většina jich je od metropole vzdálena i více než 100 km. Mezinárodní letiště a vnitrostátní letiště fungují bez přerušení.

Maledivská vláda proto jednou zasedala dokonce i pod vodou, odkud vyzvala všechny země světa ke snížení exhalací oxidu uhličitého, které podle ekologických expertů významně přispívají k oteplování planety.

Podobným akcím je na Maledivách alespoň prozatím konec. Hlavní tahoun boje proti globalizaci odstoupil. Část obyvatel asi třistatisícového státu totiž už týdny protestuje v ulicích proti jeho rozhodnutí zatknout soudce Abdulla Mohameda, který předtím nařídil propuštění jednoho z kritiků maledivské vlády.

Prezident soudce obvinil z toho, že ho platí jeho předchůdce v prezidentském úřadě Maumún Abdal Gajúm. Jeho zadržení vyhnalo do ulic nejen obyvatele země, kteří se často střetávali s příznivci současné hlavy státu, ale tento týden i některé policisty.

Po týdnech nepokojů situace eskalovala v úterý, kdy vzbouření policisté dle televize BBC převzali kontrolu nad státní televizí v hlavním  městě Malé. V metropoli se pak odehrály další potyčky s armádou.

"Pro zemi bude v současné chvíli lepší, když rezignuji. Nechci vládnout zemi tvrdou rukou. Odstupuji," prohlásil v televizním projevu Našíd. Několik hodin po jeho odstoupení se rozhodlo, že ho v úřadu prozatím zastoupí maledivský viceprezident Muhammad Vahíd Hasan.

Maledivský prezident Mohamed Našíd oznamuje rezignaci

Zdroje blízké jeho kanceláři tvrdí, že současná situace je "převrat dřívějšího režimu". Policisté prý z obsazené televize vysílali zprávy na podporu někdejší hlavy státu Maumúna Gajúma, která autokraticky vládl zemi skoro tři desetiletí.

Právě jeho v roce 2008 vystřídal Našíd, který předtím býval bojovníkem za lidská práva a nějaký čas strávil kvůli tomu i ve vězení. Byly to první svobodné volby v zemi za dlouhá desetiletí.

Vláda se celou dobu potýkala se silnou opozicí z řad přívrženců starého režimu a konzervativců, kteří prezidenta označovali jako antiislamistu, podotkla komentátorka televize BBC Jill McGiveringová s tím, že otázkou je, jak tato krize ovlivní volby v příštím roce a přechod Malediv k demokratickému systému.

Maledivy

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video