Policisté se vrátili do Tróji s novým pátracím zařízením. (16. března 2011)

Policisté se vrátili do Tróji s novým pátracím zařízením. (16. března 2011) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Policie potřebuje jen pár hodin, aby zjistila, že opravdu našla Aničku

  • 312
Kriminalisté dnes disponují mnoha způsoby, jak identifikovat mrtvého. Pokud mají pohromadě dostatek dat, mají jasno už za několik hodin.

Pražští policisté našli v Troji lidské ostatky. Je možné, že je to devítiletá Anička, která se ztratila v polovině října. Podle dostupných informací je to tělo se zbytky tkáně, částečně vyhrabané divokou zvěří.

"Nález se zbytky měkkých tkání putuje na příslušný Ústav soudního lékařství. Soudní lékař odhadne dobu, která uplynula od smrti, stanoví příčinu úmrtí, určí pohlaví, věk a výšku jedince. Soustředí se i na zvláštní znaky, jako jsou změny po úrazech nebo stav zubů. Odebere také materiál pro analýzu DNA," popisuje zavedený postup mluvčí Kriminalistického ústavu Petra Srnková.

Pokud mají policisté podezření, že našli ostatky konkrétního pohřešovaného, což je i případ ztracené Aničky, snaží se získat maximum informací z doby před smrtí. Prohlíží zubařské a lékařské záznamy nebo rentgenové snímky. Zkoumá také biologické stopy z osobních věcí.

"Analýzou DNA je stanoven profil DNA, který se porovná s profily v národní databázi, dále s profily přímých příbuzných, případně s profilem stanoveným ze zajištěných osobních věcí nalezených třeba v bytě vytipovaného pohřešovaného člověka," přibližuje mluvčí Srnková.

Rychlost identifikace záleží na mnoha věcech a její délka může trvat dny, ale i měsíce. S kvalitním vzorkem DNA ale analýza zabere jen několik hodin. Vzhledem k tomu, že policisté mají k dispozici řadu Aniččiných věcí a mohou zkontrolovat i dívčiny rodiče, mělo by být v nejbližších hodinách jisté, čí kostru v pražské Troji našli.


Video