Ideály o rodině se míjí s realitou

  • 159
Za ideální rodinu považují Češi takovou, která má dvě nebo tři děti. Ale háček je v tom, že sami podle tohoto ideálu žít nechtějí. To není jediný rozpor, který v představách o ideální rodině odhalil průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. Přestože se muži a ženy shodují, že manželé by se měli o domácí práce dělit, ve skutečnosti zůstává většina péče o domácnost stále na ženách.

Překvapivé bylo i zjištění, že lidé přitvrdili ve svých výhradách vůči homosexuálům. Podobně kriticky hodnotí lidé i manželskou nevěru, zatímco k předmanželskému sexu se stavějí tolerantně.

Ideál rodiny se dvěma nebo třemi dětmi se zamlouvá téměř devíti lidem z deseti. Je však v rozporu s tím, že rodin s jedináčky bude brzy víc než těch dvoudětných. "Partneři oddalují zakládání rodiny a dochází často k situaci, kdy muž chce více dětí, ale žena ne. Už se dobře zaběhla v zaměstnání a nechce svou kariéru pozdržet déle než na jednu mateřskou dovolenou," vysvětluje psycholog František Matuška, proč se přání a skutečnost mohou rozcházet.

Muži stále nutí manželky stát u plotny
Nejnovější průzkum ukázal, že ženy v mnoha případech nadále patří v manželství k těm, na kom leží hlavní tíha péče o domácnost i děti.

V ideální rodině by si české ženy žily jako v bavlnce. Stejným dílem by se jako jejich manželé věnovaly profesní kariéře, s partnerem by se pravidelně střídaly v úklidu domácnosti, a kdyby manžel odešel na hokejový zápas, měly by dostatek času a klidu třeba na čtení knížky.

Jenže takových rodin je u nás stále poskrovnu. A to i přesto, že v posledních čtyřech letech výrazně přibývá lidí, kteří si ideální rodinu představují právě tak, že se muž a žena rovným dílem podělí o většinu domácích povinností. Potvrzují to výsledky studie, které včera zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

O domácnost se manželé společně starají mnohem méně, než jak ideální stav popisují ve svých přáních. Například v polovině rodin by se měli muž a žena dělit o úklid rovným dílem. Jenže ve skutečnosti tento model funguje pouze v každé čtvrté rodině. Ve zbývajících třech čtvrtinách domácností uklízejí pouze ženy.

Podobné je to také s nakupováním nebo péčí o děti. I tady zůstává proti ideálnímu stavu větší díl povinností na ženách. Muži to ženám částečně kompenzují tím, že mají po vzájemné dohodě na starosti finanční zajištění domácnosti. I tak jim ale zůstává dost volného času na koníčky a záliby.

Téměř v každé třetí rodině je to výhradně muž, kdo se věnuje koníčům. Přitom bezmála devadesát procent lidí by za správné považovalo, aby oba manželé věnovali svým zálibám stejné množství času.  "Myslím, že za to mohou tři základní věci," soudí Patricie Auš ze sdružení Fórum žen.

"Ženy pořád cítí za chod domácnosti odpovědnost a považují za přirozené, že se starají o nákupy a uklízení. Dále je to dáno dlouhodobým společenským stigmatem: muž chodí do práce a žena se stará o domácnost. A za třetí může být problémem komunikace s partnerem. Žena se může stydět říci svůj názor na rozdělení rolí v rodině, když se od mužského stanoviska odlišuje," vysvětluje Patricie Auš.

Proč se přání, jak by měla vypadat ideální rodina, nedaří lidem naplnit? "Domnívám se, že je to stále záležitost zažitého patriarchálního modelu ve společnosti. Tady to pořád funguje na principu muž - živitel, žena - matka a pečovatelka. Bude trvat několik generací, než se tento model změní ve skutečnou rovnoprávnost," míní psycholog František Matuška.

Ke spravedlivějšímu rozdělení péče o rodinu se hlásí především lidé do pětačtyřiceti let. Starší generace dává přednost tradičnímu rozdělení rodinných rolí. "Každopádně ale směřujeme k západnímu modelu. To znamená nejen vyrovnanou roli muže a ženy v rodině, ale také třeba větší toleranci k nesezdanému soužití," říká ředitelka CVVM Adéla Seidlová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video