Na letiště vyrazil obrněný transportér a posílily se policejní hlídky.

Na letiště vyrazil obrněný transportér a posílily se policejní hlídky. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

I vědmu musí brát policie vážně

  • 291
Bezpečnostní opatření na ruzyňském letišti odstartoval telefonát senzibilky. Policie si o ženě mohla myslet své, ale varování nemohla podcenit, tvrdí její vedení. Opoziční ČSSD ale akce s ozbrojenci v ulicích kritizuje.

Tak konkrétní varování policie snad ještě neobdržela. Žena dokonce popsala typ letadel, která mohou být ohrožena. Na letiště vyrazil obrněný transportér, posílily se policejní hlídky a pyrotechnici se připravili na akci. - více zde

"Není to vyhodnoceno jako velmi vážné, ale bylo potřeba nějak zareagovat," řekl o situaci ministr vnitra Ivan Langer.

I vědmu musíme brát vážně
Leckdo se může usmát či ušklíbnout. Leckdo se může i zlobit, že platí podobný podnik daní. Slabší jedinci se mohou dokonce inspirovat.

"Zpravodajské služby mají čas od času co do činění s nějakým excentrikem. Než se informace ověří a prověří, musí se varování brát vážně. Jde o lidské životy a odpovědnost za ně," upozornil mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert.

Dokud podle něj není jistota, že je varování smyšlené, nemůže policie žádné takové sdělení hodit za hlavu, i kdyby chtěla.

Lepší vtipy, než hroby
Ověřit a vyhodnotit informaci, posoudit souvislosti - to trvá několik hodin a do té doby je potřeba alespoň na čas nějaká opatření podniknout. I když se pak ukáže, že zpráva skutečně patřila do koše.

"Kdyby nešlo o lidské životy, postupovalo by se jinak. O životy ale jde a tak je potřeba jednat i za cenu toho, že je to úsměvné a že si z toho budou lidé dělat legraci a vyprávět vtipy," řekl iDNES.cz Šubert. "Jsou lepší vtipy než hroby".

"Policie musí v každém případě s informací nakládat, ať už ji získá od kohokoli a ať má jakoukoli relevanci. Nejprve musí přijmout opatření a teprve poté se zabývá tím, zda je varování reálné," potvrdil iDNES.cz i mluvčí policejního prezidia Pavel Hanták.

"Hrozba se navíc týkala mezinárodního letiště. V takovém objektu nemůžeme informace o bezpečnostních rizicích v žádném případě podcenit," dodal.

Středeční varování bylo zřejmě navíc vyhodnoceno jako vážnější než například měsíc staré anonymní vyhrožování bombovými útoky na tom samém letišti.

Mluvčí cizinecké a pohraniční policie Nela Gajdušková to vysvětlila tím, že v každém konkrétním případě vždy záleží na operativním posouzení situace. "O nasazení transportéru a dalších opatřeních rozhodlo vedení policie na letišti," řekla iDNES.cz.

ČSSD akci tvrdě kritizuje
"Za 14 let, co jsem pracoval v tajných službách, jsem potkal desítky senzibilů," prohlásil stínový ministr vnitra za ČSSD František Bublan.

"Devět desetin toho, co jsme vyslechli, jsme zavrhli, desetinu jsme prověřovali," dodal. Prý si nevzpomíná, že by se v době, kdy byl ministrem vnitra, dělala nějaká viditelná opatření.

"Teď jsme za půl roku viděli čtyři podobné akce za policejní asistence, ale výsledek je nulový," kritizoval Bublan svého nástupce Langera.

Jak naložit se senzibily
Policie zároveň stojí před zajímavým problémem, jak k podobným lidem přistupovat. Jejich jednání by totiž mohlo být posuzováno jako šíření poplašné zprávy, na druhou stranu by bylo obtížné jim dokázat, že policii úmyslně klamali.

V takovém případě by se muselo rozlišovat mezi senzibily pravými a falešnými. Pak by se ale policie mohla dostat mimo právní rámec, kamsi na pole psychiatrie či metafyziky.

"Takový člověk se může hájit tím, že byl přesvědčen, že k tomu dojde, že má nadpřirozenou schopnost, a ta věc se najednou z roviny právní dostane do zkoumání té subjektivní stránky úmyslu," řekl ČTK právník Josef Lžičař. Vyšetřování by se podle něj pak zřejmě neobešlo bez vyjádření psychiatrů.

Dalším problémem by pak bylo, že by lidé mohli postavení senzibilů zneužívat a vyhýbat se trestní odpovědnosti výmluvou na to, že měli například živý sen.

"Mělo by se asi vycházet z toho, zda ten člověk, který tvrdí, že je senzibil, má za sebou nějaké výsledky a něco se mu podařilo," řekl Lžičař. Jinak by to mohl tvrdit každý.

Možná jen špatně odhadla čas
"Já s tím zkušenosti nemám, jsem na tyto schopnosti ´tupá´, ale vím o několika lidech, kterým se různé věci zdály," řekla iDNES.cz astroložka Jarmila Gričová. "Jsou lidé, kteří mají tyto sklony, problém ale je správně ty předvídané události zařadit do odpovídajícího časového rámce," vysvětluje.

Dáma podle ní zřejmě viděla letiště a další indicie, které ji přesvědčily o hrozícím nebezpečí a hned volala. Možná ale jen špatně odhadla čas, nebezpečí ale může skutečně hrozit.

"Ostatně, když zapojíme zdravý selský rozum, nemůžeme si myslet, že se nám teroristé vyhnou a že se nám nic nestane. Nebezpečí hrozí a když ho popíráme, jsme naivní jako v časech Chamberlaina a Hitlera," uzavřela astroložka.

Některé případy, kdy policie využila pomoc senzibilů

2. června 1990 - Výbuch bomby na Staroměstském náměstí v Praze. Jasnovidci byli požádáni o pomoc při hledání pachatele. Nepomohli.

15. ledna 1993 - Pátrání po dvouletém Honzíkovi Dorundovi v Sokolově. Tělo bylo v květnu nalezeno v řece Ohři. Zda pomoc senzibilů byla co k čemu, není jisté.

5. září 1996 - Pátrání po čtyřleté Karolíně Plané z Krnova. Policie využila služeb jasnovidců, ale bezúspěšně. Tělo se dosud nenašlo.

Srpen 2001 - Senzibilové hledají sourozence Vosmanské a jejich švagra. Ostatky všech byly nalezeny později zcela náhodně.

23. září 2004 - Zmizení podnikatele Stanislava Brunclíka z Vysokého Mýta. Senzibil pomáhal, ale bezvýsledně.

Zahraničí
Rusko - Senzibilové pomáhají po teroristických útocích či při leteckých katastrofách, když úřady nemohou nalézt havarované letadlo.

USA - Senzibilové lokalizovali polohu například libyjského vůdce Muammara Kaddáfího před bombardováním Libye roce 1986. Jasnovidci také pro CIA získávali informace o nových ruských ponorkách v rámci programu s krycím názvem "Stargate".

Británie - služeb jasnovidců využívá britská tajná služba MI5 hlavně k získávání informací o záměrech Irské republikánské armády (IRA).

Zdroj:ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video