I vedení nemocnice chce konec směn

Jihlava - Konec napětí v jihlavské nemocnici se přiblížil. Už totiž i vedení, na jehož příkaz byl na klíčových odděleních zaveden směnný provoz, konstatovalo nutnost směny co nejrychleji zrušit. Pomoci uklidnit situaci by mělo devítičlenné kolegium.

Rozdělená nemocnice, kde na některých odděleních pracují lékaři v klasickém režimu s pohotovostními službami za mzdu 32 tisíc a vedle nich chodí lékaři srovnatelných odborných kvalit do třísměnného provozu za méně než poloviční plat, by se měla během dvou týdnů, možná i dříve znovu sjednotit.

„Směnný provoz je třeba zrušit do čtrnácti dnů,“ prohlásil ředitel jihlavské nemocnice Dušan Hubač po sobotním jednání s poslancem Rostislavem Čevelou, členem poslaneckého výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.

Boj je ukončen, tvrdí poslanec
Po setkání předáků místní lékařské odborové organizace s poslancem Čevelou v pátek v Praze a sobotním jednání, při kterém se v Jihlavě s Rostislavem Čevelou sešli ředitel nemocnice Dušan Hubač, přednosta okresního úřadu Petr Menšík a další zainteresované osoby, hýří poslanec optimismem.

„Boj je ukončen. Myslím si, že si už všichni uvědomují, že je třeba trpělivě jednat a krátkodobé cíle nahradit dlouhodobými. Pokud vycházím z uskutečněných jednání, dovolím si tvrdit, že situace v jihlavské nemocnici se může do čtrnácti dnů uklidnit,“ vyjádřil poslanec Čevela.

Oba hlavní aktéři sporu tedy vedení nemocnice a vedení místního LOKu souhlasili se zřízením devítičlenného poradního kolegia složeného jak z primářů, tak i členů všech tří odborových organizací působících v jihlavské nemocnici.

„Ředitel mi chlapsky slíbil, že bude tomuto kolegiu pozorně naslouchat a že má zájem, aby byl v nemocnici klid,“ řekl Čevela.

Konec směnám? Třeba hned!
Zrušit směnný provoz je teoreticky možné už od úterka. „Směnný provoz se dá zrušit okamžitě, pokud s tím budou zaměstnanci souhlasit,“ prohlásil ředitel Hubač.

Pokud totiž lékaři přistoupí na výjimečné porušení svého práva znát rozpis pohotovostních služeb dva týdny dopředu, nic už nebrání ukončení nevýhodného směnování. „Myslím, že je zájmem všech zaměstnanců zrušit směny co možná nejdříve. Za anesteziologicko-resuscitační oddělení mohu říci, že by nevznikly ani žádné technické problémy. Podle mne jde tedy směny zrušit ze dne na den,“ prohlásil Vít Bárta, předseda místního LOKu.

Čí hlava padne? První přednosta?
Nedořešena zůstává i nadále otázka odchodu ředitele Hubače. Jeho odvolání je i nadále jednou ze základních požadavků vedení LOKu. Podle poslance Čevely jsou odboráři ochotni souhlasit i s variantou, že ředitel nebude odvolán, ale sám podá rezignaci.

Ředitel Hubač však zatím na výzvy nereagoval. "Trvám na tom, že z funkce neodstupuji," prohlásil v sobotu.

Podle Čevely se však schyluje k rezignaci přednosty okresního úřadu Petra Menšíka. „Při sobotním jednání mi přednosta Menšík potvrdil, že v tomto týdnu pojede do Prahy sám rezignaci podá,“ uvedl Rostislav Čevela.

V pondělí se může mnohé rozhodnout
V pondělí by se měla zúročit jednání poslance Čevely. Mělo by být sestaveno kolegium a to by mělo rozhodnout o podmínkách a zárukách, za nichž budou všechny strany ochotny ke zrušení směn a klidnému vyjednávání. Kolegium by podle Čevely mělo zůstat funkční až do předání nemocnice krajskému úřadu, tedy minimálně do podzimu letošního roku.

Napjatý stav v nemocnici začal na přelomu roku, kdy se místní odboráři nedohodli s vedení na výši platů a nepodepsali kolektivní smlouvu na rok 2002.

Zatímco loni činil průměrný plat lékaře včetně odměn za pohotovostní služby 42 tisíc, a pro rok 2002 lékaři požadovali 37 tisíc. Ředitel nemocnice jim však nabídl pouze 32 tisíc.

Když ani jedna ze stran ze svých požadavků neustoupila nařídil ředitel na klíčových odděleních směnný provoz, při němž si lékaři vydělají zhruba patnáct tisíc a individuálně nabízel lékařům smlouvu s odměnou 32 tisíc. Tak se v nemocnici lékaři rozdělili na dvě kasty. Vedení lékařských odborů vyhlásilo 21. února stávkovou pohotovost. V ní je dodnes zhruba osmdesát ze sto třiceti lékařů.

Minulý týden ve středu podepsali s vedením kolektivní smlouvu představitelé dalších dvou odborových organizací působících v nemocnici: Unie sester a Odborový svaz pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách. Tato smlouva však neobsahuje ujednání o mzdách zaměstnanců. Ty by měly být řešeny do konce března.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video