Česká armáda.

Česká armáda. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

I přes skandály a problémy jsme uspěli, tvrdí armádní špičky

  • 2
I přes problémy a skandály jsme uspěli. Tak hodnotí nejvýše postavení vojenští velitelé loňské působení české armády doma i v zahraničí.

Podle ministra obrany Martina Bartáka armáda loni i přes řadu problémů obstála.

Armádní špičky dnes hodnotili působení vojáků v zahraničních misích, modernizaci výzbroje a výstroje jednotek, plnění úkolů v oblasti rozvoje druhů sil, komunikačních a informačních systémů, logistiky a zdravotnického zabezpečení.

Barták: I přes problémy jsme uspěli

Zahraniční mise armády podle ministra Bartáka sice provázela profesní selhání, v konečném zúčtování si ale vojáci nasazení hlavně v Afghánistánu a v Kosovu vedli úspěšně. Barták vyzdvihl hlavně bojové nasazení elitní 601. skupiny speciálních sil v Afghánistánu a práci provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru.

Připomněl, že Česká republika vyslala počátkem roku tři vrtulníky Mi-171Š do afghánské provincie Paktika. "Po mnoha letech se podařilo do operace nasadit naše vrtulníky. Je to další mise českého letectva v bojových podmínkách. Doufám, že i tato mise bude neméně úspěšná, jako ty ostatní," řekl Barták.

Rok 2009 v české armádě:

modernizace, propouštění a hlavně skandály

Důležitý respekt u spojenců si podle jeho slov získali i čeští letci s letouny Jas-39 Gripen, když v létě zajišťovali ochranu pobaltských republik - Litvy, Lotyšska a Estonska. Šlo o první zahraniční nasazení taktického letectva v novodobé historii.

K dalšímu působení českých vojáků v misi v Kosovu ministr zopakoval, že v budoucnu Česká republika výrazně sníží svou účast. Dosud v Kosovu působilo takřka 500 českých vojáků. V druhé polovině roku armáda předpokládá, že tam bude nadále působit jen asi stovka vojaků.

Picek: Byl to jeden z nejsložitějších roků

Kvůli ekonomické krizi loni sáhlo ministerstvo obrany k propouštění, na druhou stranu pořídilo jednotkám novou techniku. Zřejmě nejviditelněji se však u veřejnosti zapsala řada skandálů - s neonacisty i s drogami.

"Armáda České republiky splnila v roce 2009 všechny úkoly velmi dobře, a to navzdory problémům s konzumací alkoholu v misi KFOR a projevům extremismu v misi ISAF. Dosažený výsledek je potvrzen našimi koaličními partnery a kladného uznání se nám dostalo i z velitelství v Bruselu," řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Podle něj měl být původně loňský rok pro armádu rokem organizační a personální stabilizace, ale v konečném důsledku se stal rokem zásadních změn a kvůli rozpočtovým škrtům "patřil k těm nejsložitějším obdobím".

I přesto si armáda do výzbroje loni pořídila nové obrněné transportéry Pandur nebo lehká obrněná vozidla a nové bezpilotní stroje pro nasazení v Afghánistánu.

Další masivní propouštění nehrozí

V rámci úspor muselo ke konci loňského roku z armády odejít 2731 vojáků z povolání a občanských zaměstnanců a zrušeno bylo 1728 neobsazených tabulkových míst. Podle Bartáka další propouštění v takovém rozsahu už nehrozí. "Nechceme více omezovat provoz a výcvik. Armáda má své poslání a k tomu se musí připravovat," řekl ministr.

Každoroční hodnotící akce je určena pro řídící pracovníky a velitele jednotlivých složek, útvarů a zařízení české armády.

Armáda dnes představila nového velitele Pozemních sil. Stal se jím plukovník Štefan Kaleta. Nahradil Miroslava Žižku, který se v lednu stal zástupcem náčelníka generálního štábu po odchodu několika generálů o civilu.

, natoaktual.cz

Video