Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

I poslanci mají mazáky a bažanty

  0:01
V parlamentu se nedávno odehrála akce jako vystřižená z filmu Kulový blesk. Strhla se tam totiž bitva o poslaneckou kancelář unionisty Vladimíra Mlynáře. Mlynář, který se vzdal mandátu počátkem měsíce, pracoval ve sněmovně od roku 1998. Patřil tak v poslaneckém žargonu mezi "mazáky".

Jeho kancelář měla kromě malého vstupního předpokoje dokonce i kanape.

Jako náhradník za Mlynáře přišel poslanecký nováček Robert Vokáč, ovšem na volnou kancelář si zuby brousit nemohl. Nastěhoval se tam ostřílenější unionista Marian Bielesz.

Ani do o trochu horší Bieleszovy kanceláře se však Vokáč nepodívá. Nárok na ni si dělá zkušenější unionista František Pelc."Ano, je to trochu jako na vojně," směje se další unionistický poslanec Pavel Svoboda. "Ale já jsem zažil něco podobného před pěti lety," vzpomíná. I on se ke své dnešní kanceláři propracoval "až časem".

Jediný, kdo může být smutný, je poslankyně Hana Marvanová. Ta totiž, ačkoli je ve sněmovně souhrnně ze všech unionistů nejdéle, stále nemá vlastní kancelář. Musí ji sdílet s lidovcem Svatoplukem Karáskem.  

Povolání poslanec: malá prestiž, slušný plat
Kdyby pěstovali kukuřici nebo řídili vlak, měli by je lidé raději. Jenže takhle si vydělají mnohem víc peněz. Nemusí pracovat ani pět dní v týdnu, vlakem jezdí zadarmo, stejně jako městskou dopravou. V létě mají prázdniny podobně jako školáci. Vybrali si zkrátka lukrativní zaměstnání s nevalnou pověstí: jsou poslanci.

"V očích veřejnosti není již ctí býti poslancem," konstatoval před více než osmdesáti lety Karel Čapek. Ani dnes na tom poslanci nejsou v očích veřejnosti nijak lépe. Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) sleduje prestiž 27 vybraných povolání pravidelně od roku 1996 a poslanci za tu dobu klesají stále níž.

Předstihli je profesionální sportovci, policisté, účetní i mistři v továrně a ze současného 24. místa nechávají za sebou už jen vojáky z povolání, sekretářky a uklízečky. Na uznání strojvedoucích, zemědělců, učitelů nebo lékařů se dívají s uctivých odstupem.

Jaký je však vlastně život za zdmi pražských malostranských paláců? Co dělají poslanci, když zrovna nepracují ve své "továrně na zákony"?

Kdo hlasuje, ten pracuje
Nejdůležitější "poslaneckou prací" je chodit na zasedání Poslanecké sněmovny a hlasovat. Na takové schůzi se "odbavují" zákony, poslanci zde vystupují, řeční, předkládají a schvalují návrhy zákonů a smluv.

Každá taková pracovní směna, tedy schůze, má své rituály: začíná se například s železnou pravidelností v devět hodin dopoledne a končí se kolem sedmé večer. Jen občas se jednání protáhne, ale v takovém případě mají poslanci šikovnou pojistku, která jim umožňuje nebrat přesčasy až tak vážně: po devatenácté hodině se totiž podle zákona nesmí hlasovat (pokud se poslanci neusnesou jinak).  A po jedenadvacáté hodině pak nemohou hlasovat, ani kdyby si to odhlasovali - zakazuje jim to totiž jednací řád.

Schůze (v průměru je jich přibližně patnáct ročně) většinou trvá dva až tři týdny. Každý čtvrtek odpoledne je "volno", neboť se vyřizují interpelace - to v sále většinou sedí pouze poslanec, který interpeluje, a daný ministr.

Schůze začíná až v úterý
Ostrý pracovní týden poslanců začíná až v úterý.  Pondělky mají politici vyhrazené na to, aby mohli sedět ve své regionální kanceláři a řešit problémy voličů. Také proto jim stát na nájem kanceláře přispívá až přes dvacet tisíc měsíčně. Ne vždy ale voličům takto slouží: stačí do kanceláří zavolat a často se ukáže, že tak v polovině z nich sedí osamocená asistentka. 

Tak jako dělník v továrně má svou šatnu s plechovou skříňkou, mají své zázemí i poslanci. Každý poslanec má v malostranských palácích ještě jednu, poslaneckou kancelář. Čím důležitější poslanec (a čím služebně starší), tím je jeho pracovna lepší.

Zde může například sledovat v klidu zasedání v televizi na vnitřním okruhu. Mnohdy tak sál sněmovny zeje prázdnotou a poslanci se do něj ze všech stran sbíhají až těsně před hlasováním.

Ústava je perná šichta, nad peticemi se relaxuje
Poslanecká schůze však netrvá nepřetržitě. Mezi jednotlivými zasedáními jsou přibližně měsíční rozestupy. V této době poslanci zasedají ve výborech, kde se probírají zákony ještě předtím, než jdou na závěrečné schvalování.

Ne každý výbor je stejný, v jednom je práce nad hlavu, jiný sami poslanci posměšně nazývají "relaxačním". "Například výbor ústavněprávní někdy zasedá klidně dvanáct hodin denně, celý týden. Když se pak přijde na nějaký teoretický problém, je debata velmi složitá," říká poslankyně Vlasta Parkanová (KDU-ČSL).

Naopak mezi výbory, kde si poslanec "odpočine", patří třeba petiční výbor. V době, kdy nezasedají výbory a není ani schůze, mají poslanci volno - tedy odbornou terminologií "poslanecký týden".  "Poslanecký týden slouží k tomu, aby si člověk mohl vyřídit vše, co během těch ostatních týdnů nestihl, aby se mohl připravit na týdny další," vysvětluje Parkanová.

Nežijeme běžný život
"Nesnáším termín běžný život. Naznačuje, jako by život v parlamentu byl něčím neběžným. To je hrubý omyl. Myslím, že tam žádné extra výhody nejsou," rozčiloval se poslanec Marek Benda, když po více než deseti letech opouštěl brány Poslanecké sněmovny.

Faktem ale je, že poslanci běžný život nežijí. Svědčí o tom i jejich pracovní podmínky: kromě bezmála padesátitisícového platu mohou za telefon utratit až šest tisíc korun měsíčně, na cestovné dostávají až 28 tisíc korun, 7500 korun berou na stravu a reprezentaci.

Mají asistenta, na jehož plat jim stát vyplácí 23500 korun. Mimopražští poslanci v době zasedání schůze mají hrazeny i vnitrostátní letenky, dostávají příplatky na ubytování. "Je to logické, kdo by nechtěl co nejlepší plat a další podmínky," přiznala před nedávnem poslankyně Hana Marvanová (US).  "Jenže normální zaměstnanci si na rozdíl od poslanců nestanovují svůj plat sami," neodpustila si poslankyně.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...