Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bil ji, škrtil, vyhrožoval, i tak ho milovala, říká přítelkyně Monyové

  21:01aktualizováno  21:01
"Dokonalejší manželství jsem neviděla," vzpomíná na počátky vztahu Simony Monyové a Borise Ingra dlouholetá přítelkyně zavražděné spisovatelky. V rozhovoru pro iDNES.cz popisuje Gabriela Ondrášková nejen poslední hodiny populární autorky, ale hovoří i o vztahu, který ji zřejmě stál život.

Blízká přítelkyně zavražděné spisovatelky Simony Monyové Gabriela Ondrášková. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Se spisovatelkou románů pro ženy Simonou Monyovou se čtyřicetiletá Gabriela Ondrášková znala dlouhá léta. Zažila konec jejího prvního manželství i harmonický začátek vztahu s Borisem Ingrem, který se nyní před soudem zpovídá z vraždy své ženy. Byla jí oporou i v době, kdy ji manžel bil a vyhrožoval, že ublíží jejím dětem.

Jak dlouho jste se se Simonou Monyovou znaly?
Je to asi deset roků, její bratr Gusta Urbánek je můj bývalý spolužák. Víceméně mě k ní ale přivedl můj manžel, který ji měl strašně rád a přátelil se s ní.

Jaký byl tedy váš vztah? Hovoří se o vás jako o chůvě malého Šimona.
Nejsem chůva. Spíš kamarádka, která když mohla, tak pomohla. Sama mám devítiletou dceru, takže když se narodil Šimon, daly jsme to dohromady. Byla to spíše taková kamarádská výpomoc. Protože Simona hodně psala, tak jsem do domácnosti chodila pomáhat i uklízet, když potřebovala.

Takže jste se s ní setkávala poměrně často.
Na konci jsem k ní chodila čtyřikrát i pětkrát týdně. Přišlo mi, že nechce být doma sama. Byla vždycky ráda, když tam někdo přišel. Jednak jí odvedl myšlenky a za druhé měla jistotu, že když tam někdo je, tak se nemůže nic stát.

Blízká přítelkyně zavražděné spisovatelky Simony Monyové Gabriela Ondrášková.

Měla jste možnost sledovat, jak to v domácnosti u Monyové chodilo? Poznala jste i jejího prvního muže?
Jejího bývalého manžela jsem poznala. Zažila jsem ale až spíše konec toho manželství, takže jsem ho moc neznala. Simona mi vždycky říkala, že ji to manželství nenaplňovalo. Že jí nedávalo to, co očekávala, co by chtěla.

Manželství s Borisem Ingrem bylo v tomto ohledu jiné?
Vypadali jako zamilovaný pár. Na začátku to bylo pořád 'Borisku sem, Borisku tam'. Opravdu jsem si říkala, že jsem snad dokonalejší manželství neviděla. Vypadalo to krásně, ale nikdo neví, co bylo za tím. Vždycky říkala, že stejně jak jí to manželství s panem Ingrem leccos vzalo, tak jí i dalo.

Jaký měl Boris Ingr vztah k dětem? K oběma nevlastním synům i nejmladšímu Šimonovi?
Měl krásný se všemi třemi. Simona říkala, že k těm dvěma starším měl možná ještě hezčí vztah než k Šimůnkovi, že si s nimi hodně rozuměl. Vždycky mi říkala, že ať je jakýkoliv, tak jako otec byl perfektní.

Znáš knihu Ženu ani květinou...? Tak ta je celá o mně

Z vašeho vyprávění pan Ingr působí jako perfektní manžel i otec. Kdy se to tedy zvrtlo?
Já jsem to zjistila, až když jsem chodila hlídat Šimůnka. Tři týdny po sobě měla Simona pokaždé někde jinde modřinu. Už mi to nedalo, tak jsem jí řekla: 'Buď jsi úplné nemehlo, anebo tě Boris bije'. Zeptala se mě, jestli jsem četla její knihu Ženu ani květinou... Řekla, že je celá o ní. V tu chvíli jsem měla husí kůži. Knížku jsem četla a můžu říct, že vás vezme od první stránky. Když jsem si představila, že je to opravdu o ní, že byla doma v kuchyni schoulená a on do ní kopal... Od té chvíle už to pak přede mnou netajila.

Věděl o tom, jaké trápení s manželem doma zažívala, i někdo další?
Věděla to Dana Urbánková, manželka jejího bratra, se kterou si byla velmi blízká. Před syny se to ale snažila vždycky tajit. Nejstarší syn už doma nebydlel. Prostřední Dominik na to ale přišel tak, že je jednou přistihl, když ji Ingr škrtil.

Jak reagovala rodina?
Když to prasklo, tak ten prostřední syn se s tím nejprve nechtěl smířit. Nebral to, nechtěl tomu věřit a pořád říkal, že se to spraví a že to bude dobré. Když ale viděl, že je to hodně špatné, tak stál za ní. Paní Urbánková vždycky stála při ní, její bratr o tom nechtěl ze začátku slyšet, protože si myslel, že to není až tak hrozné. I on pak ale samozřejmě stál při sestře.

Blízká přítelkyně zavražděné spisovatelky Simony Monyové Gabriela Ondrášková.

Stála za ní rodina, děti věděly, co doma s manželem zažívá. Přesto stále s Ingrem zůstávala.
Chtěla, aby se odstěhoval. Před tím, než ho poslala na detektor lži a vystěhovala úplně, mi řekla, že ho za rok vyhodila z domu osmasedmdesátkrát. Nikdy to ale neklaplo, on se prostě nenechal.

V čem jí pomohl detektor lži?
Přestala mu věřit a reagovala na to tím detektorem. Když se vrátili domů, tak hodně plakala a bylo na ní vidět, že je úplně vyřízená. Po tomhle se rozhodla to definitivně ukončit. Objednala si nějakou firmu, aby Borise odstěhovala. Mezi stěhováky byl i její známý. Věděla totiž, že před známým si jí manžel nedovolí udělat scénu.

Společné roky nejde jen vymazat a zapomenout

Jak dlouho spolu nežili před tou tragickou událostí?
Déle jak dva měsíce to nebylo. Se Simonou se stýkali. Vždycky to bylo na veřejnosti, ona to tak chtěla. Bylo to ale hlavně kvůli tomu, aby se domluvili kvůli baráku, rozvodu nebo kvůli Šimůnkovi.

Proč se s ním nechtěla sejít třeba doma?
Protože se ho bála. Bála se, že by jí ublížil, možná i toho, že by ji přemlouval, aby se k němu vrátila. Říkala, že je hrozné, že i po tom všem ho pořád miluje a že s ním zažila i hezké chvíle. Říkala, že ty roky, co s ním byla, nejde jen tak smazat a zapomenout.

Řešili, co bude s jejich synem? Mohl se s Šimonem stýkat?
Ke konci mi říkala, že se začíná chovat hezky. Dokonce i jednou svolila, aby si vzal Šimůnka na jeden den. Věřila, že se snaží napravit a chovat se slušně.

U soudu Boris Ingr vypověděl, že nechtěl o vztah se Simonou přijít. Že kvůli tomu dokonce navštěvoval psychiatra.
Bylo to na popud paní Monyové, ze začátku tam dokonce chodili spolu. Můj názor ale byl, že hlavně nechtěl od zdroje peněz. Byla jsem tam každý týden a každý týden mi paní Monyová říkala, že chtěl zase další peníze. Pořád jen natahoval ruku a chtěl peníze.

A ona mu je pořád dávala?
Vydíral ji přes syny, aby dělala, co chtěl. Měl například Šimona napsaného v pase a vyhrožoval, že odjede do zahraničí a ona už je nikdy nenajde. Věděl, že svoje syny nade vše miluje a že to je první a poslední v jejím životě.

V mobilu mi zůstala tři videa, nikdy je nevymažu

Se Simonou Monyovou jste byla i v den, kdy byla zavražděna.
Byla jsem v domě asi od dvou hodin, protože potřebovala pohlídat Šimůnka. Ten den se totiž potřebovala sejít s panem Ingrem. Asi po dvou hodinách se vrátila, byla z toho taková skleslá, ale nebyla smutná jako z jiných setkání, kdy i plakala.

Co jste dělali, když se vrátila domů?
Donesla víno a řekla, že si uděláme krásný večer, že na to chce zapomenout. Šli jsme všichni tři na dvůr, vzali jsme si s sebou notebook a pouštěli si písničky a tancovali tam. V telefonu mám z toho večera tři videa, která nikdy nevymažu.

Kdy se objevil pan Ingr?
Kolem osmé půl deváté přišla paní Urbánková. Asi po hodině přišel pan Ingr. To už byla tma, seděli jsme kolem stolu, povídali si a najednou se objevil. Nikdo ho nečekal, bylo to jako zjevení. Začal vytahovat víno a bonboniéru, že je to pro mě a paní Urbánkovou, víno pak pro paní Monyovou, a že jde uspat Šimona. Na to mu odpověděla, že ho budu uspávat já, že je se mnou tak domluvená. Po pár minutách si to ale rozmyslela.

Co se dělo potom?
Paní Monyová šla do domu za Borisem. Zaslechla jsem hádku, ale snažila jsem se neposlouchat. Asi po dvaceti minutách se vrátila na dvůr, Šimůnka mi tam nechala. Řekla, že Boris vyskočil z okna. Pak zmizela znovu v domě a dveře zavřela na kliku. Později pak ze zahrad přiběhla zásahová jednotka a vykopla dveře.

Zásahová jednotka na dvorku musel být šok nejenom pro vás, ale hlavně pro malého Šimona.
Snažila jsem se ho uklidnit. Když přiběhla zásahová jednotka, tak jsem se mu snažila vysvětlit, že je to asi kvůli tatínkovi. Slyšel totiž, když mi paní Monyová říkala, že vyskočil z okna. Bral to úplně perfektně. Na chvíli jsme ho potom dali k sousedům, pak si pro něj přijel nejstarší bratr. Teď je u pana Urbánka.

Ví, co se stalo?
Policejní psycholožka radila, aby se mu řekla pravda - že je maminka mrtvá a že ji zabil tatínek. Paní Urbánková mi říkala, že si kvůli tomu pozvali všechny nejbližší, ale nakonec mu to nikdo nedokázal říct. Nakonec tedy zavolali tu psycholožku, která přijela a řekla mu to.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Volební štáb ANO slaví vítězství ve volbách (21. ŘÍJNA 2017).
ANO, ale s kým? Babiš začíná oťukávat partnery pro koalici

Hnutí ANO vybralo pět lidí, kteří povedou vyjednávání o povolebním uspořádání Sněmovny a možné nové vládě. Mezi nimi jsou předseda hnutí Andrej Babiš,...  celý článek

Ústecký volební lídr ČSSD Jaroslav Foldyna v diskusním pořadu iDNES.cz...
Vedení ČSSD musí rezignovat, budoucnost má jen Chovanec, míní Foldyna

Na mimořádném sjezdu ČSSD by mělo rezignovat celé vedení, myslí si rebel sociální demokracie Jaroslav Foldyna. Jediný, koho si dál umí představit v čele...  celý článek

Jiří Hlavatý, šéf textilky Juta, která byla loni jedniškou na trhu. Dosáhla...
Kroužky vynesly šéfa Juty Hlavatého do Sněmovny, mandát senátora tím končí

Senátor za ANO Jiří Hlavatý se díky preferenčním hlasům stane poslancem. Poskočil z nevolitelného místa kandidátky na druhé. Zvolením do Sněmovny mu končí...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.