František Dobšík

František Dobšík | foto: David Votruba, iDNES.cz

I platy pro školníky jsou lepší investicí než pandury, říká šéf odborů

  • 159
Na demonstraci proti snižování platů státních zaměstnanců dorazí i učitelé, školníci a kuchařky ze školních jídelen. Příští rok mají na výplatní pásce najít méně právě nepedagogičtí zaměstnanci. "Pokud má stát na opancířování předražených pandurů, platy v řádu několika miliard jsou proti takovému plýtvání dobrou investicí," řekl iDNES.cz šéf školských odborů František Dobšík.

"Nepedagogičtí zaměstnanci vytvářejí zázemí ve školách a jsou odměňování nejhůře, co se týká srovnatelných profesí ve veřejném sektoru," vysvětlil v on-line rozhovoru Dobšík, proč se školské odbory rozhodly připojit ke stávce.

ODPOVĚDI ŠÉFA ŠKOLSKÝCH ODBORŮ zde

"Mohu všechny ujistit, že vyjednáváme. Ministr školství je však jeden ze čtrnácti z vládního týmu. Bohužel návrhy ministerstva práce jsou natolik devastující pro současný systém odměňování, že je nutné se ozvat i jinak," doplnil Dobšík.

Za první čtvrtletí 2010 činil průměrný plat nepedagogického pracovníka v regionálním školství 13 tisíc korun hrubého, připomněl v chatu Dobšík.

"Nepedagogickým zaměstnancům se v loňském roce zlepšil plat po delším období, kdy byli opravdu diskriminováni. A příští rok se mají dostat do situace, že de facto to, co jim bylo přidáno, tak o to jim plat bude zase snížen," řekl iDNES.cz šéf školských odborů.

Odbory požadují, aby byly platy v období krize zmrazeny. "Je to přinejmenším kompromis vůči zaměstnancům," uvedl Dobšík s tím, že se zároveň průběžně snižuje počet zaměstnanců v regionálním školství.

Učitelům přidají, ostatním ve škole ne

Naopak učitelům mají platy růst. Na to, aby kantorům přidal, má ministr školství Josef Dobeš od ledna v rozpočtu 2,1 miliardy korun. Nástupní plat kantora je 16 tisíc. Průměrně mají příští rok stoupnout učitelům platy o 1 700 měsíčně.

"Školství je dlouhodobě finančně podhodnoceno a horší výdělek mají učitelé v Evropě snad jenom v Turecku, Bulharsku a na Slovensku," připomněl Dobšík (viz Česko dává oproti světu málo na vzdělávání, platy učitelů jsou poloviční).

Nepedagogičtí zaměstnanci proto nyní vyzvali učitele, aby byli s nimi solidární a společně se v úterý 21. září připojili k demonstraci státních zaměstnanců.

"Ta výzva dopadla na úrodnou půdu a do Prahy přijede přes dva tisíce lidí z regionů. I pedagogové to vnímají tak, že škola je jeden celek a lidé se tak staví proti sobě (když učitelé dostanou přidáno a ostatním na škole se plat sníží, pozn. red.) a klima ve školách se pak zhorší," míní šéf školských odborů.

státní zaměstnanci vyrazí do ulic

Demonstrace odstartuje v úterý, kdy se kolem 10:30 shromáždí na Letné zaměstnanci policie, hasiči a civilní pracovníci ministerstva vnitra a společně vyrazí na krátký happening před ministerstvo.

Se zaměstnanci vězeňské služby, soudů, státních zastupitelství a pracovníků v kultuře se sejdou v Letenské ulici, odkud budou pokračovat na nábřeží Edvarda Beneše. Zde je doplní pracovníci školství a občanských iniciativ. Bude následovat happening před úřadem vlády, kde se k demonstrujícím přidají také zdravotníci.

Demonstraci završí pochod na Klárov a na náměstí Jana Palacha, kde odstartuje ve 13 hodin hlavní demonstrace, která bude trvat zhruba hodinu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video