I menší obce usilují o výkon státní správy

J i h l a v s k ý k r a j - Starostové obcí se spojili se zástupci kraje, aby společnými silami prosadili změnu ministerského návrhu reformy státní správy. Návrh totiž snižuje počet obcí pověřených výkonem státní správy v Jihlavském kraji z šestadvaceti na čtrnáct. "Podle ministerského návrhu by totiž po zrušení okresního úřadu zůstaly stejně jako dnes všechny pravomoci v Jihlavě. My však chceme především přiblížit úřady lidem. Proto usilujeme o převedení některých pravomocí zanikajícího okresního úřadu do našeho města," řekl Jindřich Skočdopole, starosta pětitisícové Polné.

Starostové dalších oblastí jeho slova podporují. "Občan by původně navrhovanou reformu proklínal," připojil se Vladimír Měrka , starosta Náměště nad Oslavou. Názor nerozdělovat striktně spádové oblasti podle počtu obyvatel podporují i další starostové v kraji. "Doporučujeme ve stanovisku zaslaném ministerským úředníkům, aby reforma státní správy proběhla za úzké spoluúčasti jednotlivých krajů. To znamená, aby uvnitř kraje bylo možno rozhodovat, kde a jaký výkon státní správy provádět," informoval Vladimír Lysý , starosta Třeště.

Svoje připomínky mohli starostové obcí poslat Ministerstvu vnitra do začátku tohoto týdne. Většina obcí, které nemají výkon správy zajištěn, využila této možnosti k vyjádření nesouhlasu s návrhem reformy. Ta určuje, že obcemi pověřenými výkonem státní správy se stanou pouze ty, do jejichž spádové oblasti bude patřit více než patnáct tisíc obyvatel.

Také zástupci krajského úřadu aktivity starostů vedoucí k pozměnění reformy podporují. "Záleží pouze na tom, o co bude mezi starosty zájem. Pokud budou chtít některý správní úřední výkon ve své obci provádět a budou si jisti, že chod úřadu mohou zabezpečit personálně i prostorově, myslím si , že by měli mít pravomoc ho vykonávat," uvedl zástupce hejtmana Miloš Vystrčil.

V pěti okresech Jihlavského kraje nyní vznikají mikroregiony, v nichž se soustřeďují obce, které by měly zájem vykonávat některé úkony státní správy, přestože nemají ve své spádové oblasti požadovaných patnáct tisíc obyvatel. Na Třebíčsku, kde by se podle ministerského návrhu měly stát pověřeným místem kromě okresního města jen Moravské Budějovice, jich vzniklo devět. "Nechceme násilnou restrukturalizaci území. Je však potřeba přestat dělat kružnice na mapě," tlumočil názor zástupců mikroregionů jaroměřický starosta Jan Langášek.

Například do mikroregionu kolem Náměště nad Oslavou spadají tři desítky obcí, jejichž obyvatelé by museli v případě vzniku malých okresů podle ministerského návrhu překonávat třicetikilometrovou vzdálenost kvůli vyřizování někte rých úředních záležitostí. Na poslední společnou schůzku starostů s radními kraje byli přizváni i členové parlamentu a senátu zvolení za Jihlavský kraj. "Senátoři i poslanci našim poznámkám a návrhům pozorně naslouchali a cítila jsem, že budeme moci počítat s jejich podporou," sdělila Marie Černá, zástupkyně hejtmana pro regionální rozvoj.

Kompetence současných okresních úřadů, kterých je v naší republice třiasedmdesát, by měla být k poslednímu dni roku 2002 rozdělena mezi obecní a krajské úřady. "Je logické, že v každém kraji je potřeba uspořádat výkon státní správy trochu jiným způsobem," komentuje koncepci starosta Třeště Vladimír Lysý. "Návrh ministerstva vnitra se snaží vyřešit problém v celé zemi jednotně, což je pochopitelné, ale podle většiny starostů v kraji to není nejvhodnější," dodal Lysý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video