Správný výběr školy na první přihlášku bude i letos nesnadný. Ilustrační foto

Správný výběr školy na první přihlášku bude i letos nesnadný. Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MF DNES

I letos se musí při výběru střední školy taktizovat

Také letos lze do prvního kola přijímaček na střední školy poslat jen jedinou přihlášku. Ačkoli se v minulých letech po zavedení tohoto systému nenaplnily katastrofické scénáře o stovkách nešťastníků, kteří se nedostali na vysněný obor, stále je první výběr trochu sázkou do loterie.

SPECIÁL: Seznamy středních škol 2007

Martina Kolářová se učí dobře, vysvědčení měla bez trojek, průměr v osmičce 1,5. Rodiče, oba vysokoškoláci, počítají s tím, že vystuduje vysokou. Je velmi sportovně nadaná, ráda by šla na gymnázium se sportovním zaměřením.

"Jakmile jsem se dozvěděla, kolik dětí při přijímačkách na sportovní gymnázium neuspělo, začali jsme váhat, zda tam podávat přihlášku. Bojím se, že dceru nevezmou a ve druhém kole bude mít velmi zúžený výběr," uvádí matka Martiny Jiřina Kolářová.

"Radši zvolíme ekonomku, kam se dostane určitě - na průměr," dodává. V loňském roce postupovalo stejně podle informací ze žádaných škol hodně rodičů. Na těch prestižních pak někde zůstala volná místa.

Jak to bude vypadat letos? "To je věštění z křišťálové koule, těžko můžeme odhadnout, kolik dětí se k nám přihlásí," zdůrazňuje Ludmila Otmarová, zástupkyně ředitele Gymnázia Jana Nerudy v Praze, jedné ze škol, o které je velký zájem.

Podívejte se do školy
Jak velký byl o vybranou školu zájem loni? To se dozvíte ze seznamů škol nebo například při dnech otevřených dveří. Jestli byl na škole, která by se vám pro dítě líbila, dvoj- nebo i vícenásobný převis dětí, měli byste zvážit, co budete dělat, když váš potomek u přijímaček neuspěje. Školy nemají povinnost vypisovat druhá kola a ty lepší naplní kapacitu hned napoprvé.

Zájem dětí můžete zjistit, když zavítáte na dny otevřených dveří. Pokud budou třídy přetékat uchazeči, je to významný signál, že i letos bude poptávka vysoká. I přesto, že řada dětí obchází několik škol, z nichž až na základě osobního dojmu vybere jednu.

"Je důležité, abyste školu navštívili a nevybírali jenom podle seznamů nebo internetu, udělejte si na to čas," doporučuje psycholog Miloslav Čedík. Reference vám také poskytnou současní studenti školy, od těch se dozvíte, jak to na škole chodí.

Letos se znovu očekává největší zájem o konzervatoře a výtvarné školy, gymnázia, obchodní akademie, ekonomické a grafické školy. Lepší situaci mají zájemci o učební obory. Větší poptávka bývá pouze u automechaniků, kadeřnic či číšníků.

Dobrý průměr, slabé nervy
Pokud se vaše dítě učí dobře, ale každé zkoušení je pro něj nesmírným nervovým vypětím, nebo se dokonce stává, že zkoušky psychicky nezvládne, je lepší vybrat školu, kam se dostane každý, kdo splní požadavky na průměrný prospěch.

Na co nezapomenout

* přihlášku pro první kolo přijímacího řízení je třeba podat řediteli základní školy nejpozději do 28. února
* tiskopisy přihlášek dostanete v ZŠ, na SŠ, v prodejnách SEVT nebo na internetu
* v 1. kole přijímacího řízení je možné podat jedinou přihlášku, teprve když v prvním kole neuspěje, lze ve 2. kole podat přihlášky na více škol
* přijímací zkoušky v prvním kole jsou v pondělí 23. dubna
* nejpozději do sedmi dnů od konání přijímací zkoušky musí ředitelé SŠ zveřejnit pořadí uchazečů a přehled přijatých a nepřijatých
* školy nemusí vypsat druhá kola přijímacího řízení
* uchazeči si musí sami zjistit, které školy druhé kolo přijímaček vypisují, na školských odborech krajských úřadů či ve škole

To je také tip pro ty žáky, kteří mají problém s jedním ze zkušebních předmětů. "Protože jsem se bála přijímaček z matiky, našla jsem si školu, která je nepořádala," svěřuje se letošní maturantka na obchodní akademii Markéta Růžičková.

Vyplatí se předem ověřit, jaké testy škola pořádá a co musí zájemce splnit. A také jakou váhu v celkovém hodnocení jednotlivé dílčí zkoušky mají. Jestliže je potomek velmi zdatný matematik a uspěl na olympiádách, přizpůsobte tomu taktiku výběru školy. Zvolte tu, kde mu za to připočítají plusové body.

Na svoje ambice zapomeňte
Pokud je vaše dítě vyhraněné, ví co a na které škole chce studovat, máte skoro vyhráno. Takových však moc není. Většina dětí okolo patnácti let, natož mladších, ještě vůbec netuší, co je baví a co by chtěly studovat. Na tahu jsou proto spíš rodiče. Ti by měli krotit vlastní ambice a střízlivě zhodnotit, jaké šance potomek má.

Při výběru zohledňujte nejen šance na přijetí, ale také uplatnění po skončení studia. Důležitý je způsob komunikace školy s dětmi a rodiči, náklady na studium. A v neposlední řadě zvažte i čas, který dítě denně stráví cestou do a ze školy nebo úroveň bydlení na internátu.

Dobrý výběr školy předpokládá, že máte ujasněné, na co má dítě vlohy a co ho bude bavit. "V tom vám může pomoci výchovný poradce ze základní školy nebo odborník v pedagogickopsychologické poradně," doporučuje Miloslav Čedík.

"Zvláště když jste začali s výběrem školy až teď, je určitě lepší zkonzultovat schopnosti dítěte s odborníkem, může vám pomoci utřídit informace a získat nadhled," dodává psycholog.

VYZKOUŠET SVÉ VĚDOMOSTI SI MŮŽETE STAŽENÍM TESTŮ ZDE


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video