Premiér Petr Nečas při mimořádné schůzi Sněmovny kvůli hlasování o nedůvěře

Premiér Petr Nečas při mimořádné schůzi Sněmovny kvůli hlasování o nedůvěře vládě. | foto: ČTK

Pro pád vlády bylo jen 89 poslanců, Nečas označil jednání za divadlo

  • 3752
Po sedmi hodinách hádek ve Sněmovně vláda vyhrála hlasování o nedůvěře, které vyvolala opoziční ČSSD. Pro pád vlády hlasovalo jen 89 poslanců sociální demokracie, KSČM a VV, přidali se nezařazení Jiří Paroubek a Kristýna Kočí. Vládu podpořilo 89 poslanců ODS, TOP 09, LIDEM, poslanec VV Milan Šťovíček a nezařazený poslanec Michal Doktor.

"Absolvovali jsme spíš politicko-divadelní představení než vážně míněný pokus," řekl po hlasování ke snaze opozice položit vládu premiér Petr Nečas. Poukázal na to, že opozice nejenže neměla vyjednanou podporu pro svržení vlády, ale chyběli jí i její vlastní poslanci. Vicepremiérka Karolína Peake řekla, že opozici vůbec nešlo o hlasování, ale o rozpravu, kterou označila za jakousi "veřejnou terapii".

Jednání Sněmovny jsme sledovali v on-line reportáži

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka před tím v parlamentní rozpravě vládě vyčetl, že se snaží do funkcí dosadit zametače citlivých politických kauz, růst daně z přidané hodnoty i církevní restituce. Nečas hájil svou vládu poukazem na to, že Česko je podle finančních institucí bezpečným přístavem.

Nečas: Levice balamutí voliče. Reformy odložit nelze

"Už to stačí jako odůvodnění, proč má vláda pokračovat," řekl poslancům předseda vlády. Vláda podle něj neustupuje od svého závazku snížit deficit veřejných financí pod 3 procenta hrubého domácího produktu. To zopakoval i po hlasování.

Nečas zdůraznil, že Česká republika má sedmý nejnižší dluh v Evropské unii. "Chci požádat o podporu ty poslance, kteří nechtějí politickou nestabilitu a chtějí pokračování reforem," řekl premiér. Levice podle něj balamutí voliče, když jim namlouvá, že je reálné odložit reformy.

Sobotka charakterizoval politiku vlády jinak - vyčetl jí církevní restituce v objemu 134 miliard korun, zvyšování daně z přidané hodnoty i další reformy, které podle něj ženou další lidi do bídy. Kritizoval například sloučení dvou dávek pro sociálně potřebné na náklady bydlení, což podle něj o dávku připraví velké množství rodin, které nebudou mít peníze na to, aby za byt zaplatily.

Sociální demokraté hlasování vyvolali hlavně kvůli tomu, že nebyl z vlády odvolán ministr financí Miroslav Kalousek. Ten telefonoval vyšetřovateli nákupu letounů CASA Jiřímu Mazánkovi a později i třikrát policejnímu prezidentovi Petru Lessymu. Opozice to považuje za nepřijatelný nátlak na policii.

"Praktiky pana Nečase a pana Kalouska likvidují demokracii," řekl předseda Věcí veřejných Radek John. "V žádném právním státě by neprošlo, jak ministr Kalousek útočí na vše, co mu vzdoruje, co je na něm nezávislé," prohlásil John v narážce na Kalouskovy telefonáty vyšetřovateli jeho kolegyně Vlasty Parkanové i Lessymu.

Čtvrtý pokus shodit vládu. Výsledek hlasování byl předem jasný

Už předem bylo jasné, že opozice nemá šanci Nečasovu vládu shodit. Nedůvěru jí přitom zkoušela vyslovit už počtvrté v tomto volebním období.

Navíc opozičním stranám ve středu chyběli někteří její poslanci. "Petr Skokan je na dovolené v zahraničí a hlasování se nezúčastní, jistá není ani účast Josefa Dobeše," řekla iDNES.cz ve středu dopoledne před jednáním Sněmovny šéfka poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová. Chyběl nakonec i Dobeš.

Sociální demokraté postrádali hospitalizované poslance Alfréda Michalíka a Václava Klučku. ČSSD chyběl i Josef Novotný, který pároval nemocného poslance Staňka z ODS. Celkem se hlasování nezúčastnilo 22 poslanců, mezi nimi i řada vládních, ale na jejich hlasech při hlasování o nedůvěře nezáleží, musí se totiž najít 101 aktivních hlasů pro svržení vlády.

Ve Sněmovně chyběl i bývalý středočeský hejtman David Rath, který je stále v litoměřické vazební věznici kvůli podezření pro přijetí úplatku. Pozoruhodné vystoupení měl v této souvislosti nezařazený poslanec Doktor. Jednání a hlasování o vládě označil za neústavní kvůli tomu, že se ho právě Rath nemůže zúčastnit.

VV chtěly marně vyšetřovací komisi k zásahům do vyšetřování

Ještě před hlasováním o vládě se opozice na žádost Věcí veřejných neúspěšně pokusila prosadit zřízení parlamentní vyšetřovací komise ke snahám o ovlivňování policejního vyšetřování nákupu letounů CASA.

Vládní koalice ale nic takového nedovolila. Ministr financí Miroslav Kalousek předložil čtyři dokumenty, které podle něj dokazují, že policejní prezident Petr Lessy nemluvil pravdu, když tvrdil, že s ním Kalousek nemluvil o kauze CASA, ale o penězích na policejní vozy Volkswagen Passat (více zde). Lessy trvá na tom, že mluvil pravdu.

Pro mimořádnou schůzi o zřízení vyšetřovací komise byli poslanci ČSSD, KSČM a Věcí veřejných, ale to nestačilo. Vládní koalice to lehce zablokovala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video