HZDS neuspělo, vládu sestaví opozice

- Pokus Hnutí za demokratické Slovensko sestavit příští slovenskou vládu ve středu definitivně ztroskotal na odporu Strany demokratické levice k jakékoliv podpoře Mečiarova hnutí. "SDL odmítá nabídku na sestavení vlády s HZDS a Slovenskou národní stranou," prohlásil místopředseda SDL Pavol Kanis.

"Toto rozhodnutí je definitivní," uvedl Kanis. Šéf dozorčí rady Východoslovenských železáren a předák HZDS Jan Smerek hodlá proto v krátké době vrátit dosavadnímu předsedovi sněmovny Ivanu Gašparovičovi pověření k jednání o sestavení nové vlády.
Nejpozdějším termínem k navrácení pověření by se měl stát 29. říjen, kdy se koná ustavující schůze nové sněmovny.
Předseda Strany maďarské koalice Béla Bugár včera v Bratislavě prohlásil, že nastal čas ukončit dvoustranná jednání o programu a obsazení nové slovenské vlády. "Všichni koaliční partneři budou muset zasednout ke společnému jednání u jednoho stolu," zdůraznil Bugár, a dodal, že to je nejlepší prevence proti šírení různých dezinformací a podezírání z tajných domluv. Reagoval tak na nedávné zvěřejnění spekulativního seznamu členů příští slovenské vlády, kterou by vedle SMK měly tvořit ješte Strana demokratické koalice /SDK/, Strana demokratické levice /SDL/ a Strana občanského porozumění /SOP/. Tyto čtyři strany mají v 150členné sněmovně dohromady 93 hlasy, což je více než třípětinová ústavní většina, a převyšují tak počet mandátů Mečiarova hnutí o 50.
O možné sestavě slovenského vládního kabinetu opoziční strany zatím oficiálne nehovoří, první informace a tipy ovšem již na veřejnost pronikly. Novým premiérem se téměř jistě stane předseda SDK Mikuláš Dzurinda - dosud jej nikdo nezpochybnil a ani sám se netají tím, že s postem předsedy vlády počítá. První obrysy personálního složení nové vlády napovídají, ze SDK a SDL si důležité posty vyhradily pro sebe. O křeslo ministra zahraničí mají zájem hned dva bývalí šéfové slovenské diplomacie, Eduard Kukan (SDK) a Pavol Hamžík (SOP). Ministrem vnitra by se měl stát Ladislav Pittner (SDK), ministrem obrany Josef Tuchyňa (SDL), financí Gabriel Palacka (SDK) a spravedlnosti Ján Čarnogurský - ten sice odmítl vstoupit do SDK a zůstal v čele Křesťansko-demokratického hnutí, to je ovšem součástí Slovenské demokratické koalice.
Předseda SMK Béla Bugár tvrdí, že jeho strana má zájem přinejmenším o křeslo místopředsedy vlády, ale ambice SOP jsou ještě větší. Strana občanského porozumění zřejmě může počítat s postem prezidenta, kterým by se mohl stát její předseda, košický primátor Rudolf Schuster.

 

Výsledky voleb na Slovensku

Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) - 27,00 % hlasů
Slovenská demokratická koalice (SDK) - 26,33 % hlasů
Strana demokratické levice (SDL) - 14,66 % hlasů
Strana maďarské koalice (SMK) - 9,12 % hlasů
Strana občanského porozumění (SOP) - 8,01 % hlasů
Slovenská národní strana (SNS) - 9,07 % hlasů

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video