Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hymny, vlajky, plakáty. Evropa nesměle křísí vlastenectví

  • 66
Slovensko se svým novým zákonem o vlastenectví není ve světě zcela osamocené. Podobný recept na posílení národní hrdosti našli Francouzi zhruba před měsícem. Zatímco slovenští školáci budou každý týden poslouchat hymnu, francouzští vyvěsí trikoloru.

Slovenský parlament schválil v úterý zákon, který mimo jiné nařizuje státním školám pouštět na začátku každého týdne žákům hymnu. Pravidelně si ji vyslechnou i politici na začátku jednání vlády, parlamentu i zastupitelstev. A státní úředníci budou muset skládat slib věrnosti státu (více o vlasteneckém zákonu na Slovensku čtěte zde).

Podobným směrem se vydala i francouzská vláda, která se rozhodla podpořit pocit národní hrdosti vyvěšováním státní vlajky na školách a umístěním kopie Deklarace práv člověka a občana z roku 1789 v každé třídě. Jednou ročně pak budou muset žáci zpívat francouzskou hymnu, připomněl deník Pravda na svém webu.

Paříž před tím v zemi vyvolala debatu o národní identitě, v níž zjišťovala, co jsou podle obyvatel základní francouzské hodnoty. V pozadí debat byl hlavní problém - vliv muslimské menšiny na život ve Francii. A diskuse přišla v době, kdy země galského kohouta řeší, zda zakázat na svém území nošení šátků, které ženám zahalují obličej (přečtěte si Evropa ztrácí nervy s multi-kulti, řeší krizi identity).

Národní hrdost projevují žáci také ve školách, které jsou Slovensku vzdáleny tisíce kilometrů - ve Spojených státech. V mnoha školách začíná vyučování tím, že studenti recitují Přísahu věrnosti vlajce, musí přitom stát v pozoru, dívat se směrem k vlajce a držet pravou ruku na srdci.

V nejbližším okolí Slovenska podle dostupných informací žáci ve školách hymnu nemusejí poslouchat ani zpívat. Polská vláda na vlasteneckou strunu zahrála tak, že vylepila ve větších městech plakáty, které Poláky vyzývají, aby se nestěhovali do zahraničí.

Důvodem je fakt, že každý pátý Polák uvažuje o cestě do zahraničí za prací, píše Pravda.sk. Statisíce obyvatel Polska už přitom pracují v různých zemích EU.

i kdyby tisíc paragrafů...

Co si myslí o novém zákonu komentátoři na stránkách slovenských deníků Pravda a SME? "Vlastenectví je samozřejmě je velmi dobrá věc, vidíme ho velmi výrazně třeba ve Spojených státech při různých příležitostech, ale ono se nedá naučit ani lidem nadiktovat. Navíc buď člověk vlastenec je, nebo není, ale politická třída nemá v této věci nic podnikat. Měla by se chovat a konat tak, aby se lidi vlastenci stávali," míní ve svém videokomentáři na webu SME.sk novinář Peter Schutz.

Nad smyslem nového zákona a možností, zda vlastenectví Slovákům spíše nezprotiví, se zamýšlí také Erik Potocký v komentáři na webu Pravda.sk. Podle něj je samotný zákon v podstatě neškodný. "Cit se totiž nedá vynutit, ale ani zprotivit oficiální normou. A vlastenectví vždy zůstane výhradně osobním citem jednotlivce, i kdyby o něm mluvilo tisíc paragrafů."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video