Hygienik: Letáky byly úspěšné

Česko se vzpamatovává z velké vody. Plné ruce práce mají i hygienici. Ti investovali přibližně 400 tisíc korun do letáků, které upozorňovaly na základní hygienické návyky. "Určitě byly dodržovány, protože dnes dva týdny popovodni v těchto lokalitách není žádný epidemický výskyt infekčních onemocnění," řekl hlavní hygienik Michael Vít během on-line rozhovoru.Odpovědi hlavního hygienika Michaela Víta najdete ZDE.

Hygienici varují, že v zaplavených oblastech hrozí infekce. Pokud lidé do vody při odstraňování škod musí, tak jen v holínkách.

Hlavní republikový hygienik Michael Vít zákazal koupání ve všech řekách a vodních nádržích, kudy se velká voda přehnala. Lidem, kteří toto nařízení poruší, hrozí nebezpečná infekční onemocnění - salmonelóza a také leptospiróza nebo zvláště závažná Weilova žloutenka.

Leptospiróza je bakteriální onemocnění a Weilova žloutenka je jednou z jejích forem. Leptospiróza se přenáší ze zvířat. Nebezpečná je zejména voda infikovaná močí nemocných hlodavců.

Po povodních na Moravě před pěti lety zemřeli na následky těchto nemocí čtyři lidé včetně dvou záchranářů pracujících v záplavovém území. Na Weilovu žloutenku od roku 1963 už v zemi zemřelo 43 lidí.

Vít navíc dodává: "Pokud už do vody musíte, tak jen v holínkách a gumových rukavicích."

Další hygienikova rada patří zahradkářům: "V žádném případě nezalévejte své zahrádky kontaminovanou vodou z řek a nádrží."

Záchranáři, či lidé, kteří pracují na odklízení trosek, by navíc při vyprošťovacích pracích neměli jíst, pít a kouřit. Před doplněním kalorií by se měli vždy pečlivě umýt dezinfekčními prostředky.

S čištěním studny nepospíchejte
Hygienici dále nabádají: převařujte vodu, alespoň dvě minuty varu i tam, kde vodu rozvážejí cisterny. Kvůli riziku vzniku epidemií navíc doporučují zvýšit množství chlóru ve vodě. V oblastech, které byly jakkoli zasaženy, je podle nich navíc nutné nechat vodu laboratorně prověřit.

Vodu ze studny, která byla přímo zatopena, nelze v žádném případě používat jako pitnou. Studna se musí vyčistit a voda se může používat až poté, co jsou výsledky rozboru v pořádku.

Sanaci zatopené studny je účelné provádět, až když byl vodní režim v postižené oblasti stabilizován a okolí studny je uklizeno.

Kontakty na soukromé i státní laboratoře, které provádějí rozbory vody, se dozvíte na okresních hygienických stanicích. Za běžných okolností se za rozbor vody platí zhruba tisíc korun, v postižených oblastech provádějí některé laboratoře rozbory za sníženou cenu nebo zdarma.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video