Hygienici varují: Pozor na klíšťata!

Klíšťata opět útočí. Počet lidí, kteří letos onemocněli klíšťovým zánětem mozku naznačuje, že v tomto roce může nemoc postihnout o třetinu až polovinu více lidí než v předchozích letech. "V prvním pololetí bylo v metropoli osm případů, v Česku třiapadesát. Loni měla Praha za celý rok sedm případů, republika čtyřiačtyřicet. Předloni bylo v hlavním městě osm případů a v republice 71," řekl hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký. Klíšťata jsou v přírodě aktivní až do listopadu.

Odhadem může být podle Polaneckého případů více, ale také přibližně stejně jako v předchozích letech.

Virem klíšťového zánětu mozku je infikováno jedno až tři procenta klíšťat a přibývá jich. "Neobdělává se krajina, tím pádem se přemnožují hlodavci jako hostitelé klíšťat," vysvětlil hygienik.

Klíšťata přenášejí rovněž lymskou borreliózu, v Praze je nakaženo pět až patnáct procent klíšťat, v některých místech republiky pětina.

Polanecký upozornil, že zatímco proti borrelióze se lidé nemohou chránit očkováním, proti klíšťovému zánětu mozku to možné je. O počtu očkovaných však hygienici nemají přehled, protože jsou to akce jednotlivých firem.

"Hlavní problém s klíštětem není pro člověka klíšťový zánět mozku, ale borrelióza, tam jsou čísla nemocných o řád vyšší," poznamenal Polanecký.

Příznaky nemocí

Klíšťová encefalitida:
* bolesti svalů a kloubů
* vysoké teploty
* bolesti hlavy
* ztuhnutí šíje
* ochrnutí končetin

Lymeská borrelióza:
* zarudnutí v místě napadení s bílým místem uprostřed
* zčervenání a zfialovění lalůčku ucha a špičky nosu
* bolesti hlavy a kloubů
* zvýšené teploty
* ztuhnutí šíje

Hygienici chtějí proto dosáhnout toho, aby zdravotní pojišťovny přispívaly na očkování proti klíšťovému zánětu mozku také starším lidem. "U dětí probíhá toto onemocnění lehce, u starších lidí jsou následky znatelnější," uvedl.

Očkování je vhodné zejména pro starší lidí, kteří pracují na zahrádce, chodí do lesa na houby, a tudíž je větší riziko, že je klíště nakazí.

Klíšťata žijí ve smíšených a listnatých lesích do nadmořské výšky 600 metrů. Pohybují se v porostech do výšky 50 centimetrů nad zemí, proto nejrizikovější je procházení turistů křovinami a vysokou trávou. Před výletem do lesa je nutné chránit tělo oděvem i odpuzujícími prostředky proti hmyzu, radí lékaři.

Encefalitida i borrelióza se mohou projevit u člověka po osmi až dvaceti dnech po kousnutí. Lidé by měli hned navštívit lékaře pokud postiženému po odstranění klíštěte zarudne kůže v okolí ranky.

Jak se bránit proti onemocněním od parazitů

Pokud zjistíme na svém těle přisáté klíště, přiložíme na ně vatu namočenou do jodisolu, což zabezpečí dezinfekci rány i usmrcení klíštěte. Likvidaci vytaženého klíštěte provádíme ponořením do uvedeného roztoku. Objeví-li se začervenalé místo, častá bolest hlavy nebo kloubů, je lepší vyhledat lékaře.

Nejúčinnější ochranou proti onemocnění klíšťovým zánětem mozku je očkování, které se provádí většinou na podzim a je rozděleno do tří dávek. Druhá dávka by měla následovat za měsíc po dávce první a třetí injekce devět až dvanáct měsíců po druhém očkování. Hlavní je nezapomenout po tříleté pomlce na nutné přeočkování, a to pouze jen jednou dávkou.

Jedna injekce stojí zhruba 300 korun a někdy ji částečně hradí pojišťovna. Ochrana proti klíšťatům může být i individuální. Je vhodné se oblékat do hladkého oblečení s dlouhými kalhotami, vysokými botami a použít repelent na tělo i oděv.

Po návratu z lesa je třeba se prohlížet a odstranit klíšťata včas. Pokud to lze, je dobré se vyhýbat místům, kde je výskyt klíšťat známý.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video