Husici nilskou je možné zahlédnout i v Česku.

Husici nilskou je možné zahlédnout i v Česku. | foto: Jarmila Kačírková

V Česku se zabydlela husice nilská, posvátný mazlíček faraonů

  • 64
Krásný opeřenec, ve starověkém Egyptě chovaný jako hlídač, domácí společník a posvátný pták zasvěcený bohyni Eset, tak je charakterizována husice nilská. Jejím přirozeným domovem je Afrika, postupně se však rozšířila i do Evropy. V posledních letech začala úspěšně hnízdit i v Česku.

V posledních letech se husicím nilským daří na Přerovsku. Opeřenci nejdříve hnízdili na na Hradeckém rybníku u Tovačova, loni se pár husic přemístil na asi 15 kilometrů vzdálenou štěrkovnu u Krčmaně, kde vyvedl 9 mláďat.

„V letošním roce opět zahnízdil asi stejný pár u Krčmaně a nyní se stará o 9 mláďat. V sousední obci Majetín letos zahnízdil další pár husic a mají 4 mláďata,“ uvedl Jiří Šafránek, místopředseda Moravského ornitologického spolku.

Africký pták byl v Česku poprvé pozorován na jižní Moravě v roce 1995, poté se objevil ve středních Čechách. „Nejdříve šlo o ojedinělé výskyty jednotlivých ptáků, ale později o celé páry a v roce 2010 bylo poprvé u nás zjištěno i úspěšné hnízdění v severních Čechách na rybníce Kamenný v Chomutově,“ uvedl Šafránek.

Husice nilská se objevila už v 17. století v Anglii. V Nizozemsku hnízdí od roku 1967 a postupně se její výskyt rozšířil do Belgie, Německa, Švýcarska či Francie.

„Pro hnízdění potřebují husice nilské blízkost nízké trávy, na které se pasou mláďata, vodní plochu jako bezpečné útočiště a vhodné místo ke hnízdění. Husice jsou striktně teritoriální, což limituje hnízdní početnost,“ uvedli ornitologové ve zprávě o výskytu husice nilské v Česku mezi lety 1979 až 2009.

Mazlíček starých Egypťanů

Husice nilská je nepůvodní druh, který do naší fauny podle odborníků nepatří. Ornitologové ale upozorňují, že těžko někdo zabrání jeho dalšímu šíření.

„Každopádně jde o velmi pěkné ptáky. Pokud stojí na břehu, tak nejde přehlédnout jejich dlouhé růžovofialové nohy. Husice nilská je o trochu menší než husa velká. V letu má výrazné bílé plochy v křídlech. Je šedohnědá s tmavě hnědou skvrnou kolem oka a má zelenou pásku v křídle,“ popsal Šafránek.

Křišťálová Lupa 2016

Husice nilská patří mezi největší opeřence svého druhu. Měří 63–73 cm a váží až 3 kg. Pochází z Afriky, kde se vyskytuje na většině kontinentu od Egypta po Kapsko, s výjimkou Sahary. Zasahuje také do jihozápadní Asie. Ve starověkém Egyptě byla částečně domestikována a chována jako hlídač, domácí společník, ale také jako posvátný pták zasvěcený bohyni Eset.

Samec i samice jsou stejně zbarveni. Rozeznat je tak lze zejména po hlase. Samec syčí, samice štěbetá a kejhá.

Husice nilská nyní hnízdí například u Krčmaně na Přerovsku

Husice nilská nyní hnízdí například u Krčmaně na Přerovsku

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video