Husajn prý použije chemické zbraně

  • 304
Irácký prezident Saddám Husajn už údajně dal svým nejvěrnějším velitelům povolení k tomu, aby v případě invaze amerických jednotek použili chemické a biologické zbraně. Spojené státy americké se jim to ale budou snažit "rozmluvit". S odvoláním na představitele ministerstva obrany a zpravodajských služeb USA to napsal deník The Washington Post.

Husajn se podle deníku rozhodl předčasně povolit použití zbraní hromadného ničení v terénu s vědomím, že USA se v případě útoku budou v prvé řadě snažit zničit irácká velitelská centra a komunikační systémy.

Stejně Husajn postupoval i před válkou v Perském zálivu v roce 1991. Nakonec upustil od masivního použití těchto zbraní, nejspíš v reakci na varování USA, že v takovém případě uskuteční "rozhodující úder", napsal list The Washington Post. Soudí, že tentokrát by je však možná použil za každou cenu.

USA: Rozmluvíme jim to!
Vojenští plánovači USA nyní zkoumají, které irácké jednotky by bylo možné povzbudit k opuštění Saddáma a odradit od použití svých zbraní, především hromadného ničení.

Zvlášť se zaměřují na způsob komunikace s takovými jednotkami a schopnost amerických letounů tyto jednotky rozpoznávat.

USA se kromě jiného pokusí kontaktovat irácké důstojníky masivním shazováním letáčků na irácké pozice, citoval deník představitele.

Inspektoři jednají ve Vídni
Zbrojní inspektoři OSN jednají ve Vídni s experty iráckých bezpečnostních sil. Hlavním cílem schůzky je stanovit podrobnosti plánovaného návratu inspektorů do Iráku.

Šéf amerických inspektorů Hans Blix řekl, že očekává, že jeho tým v Iráku bude mít kamkoliv neomezený přístup, uvedla agentura Reuters. Rozhovory proběhnou za zavřenými dveřmi v pondělí a úterý za přísných bezpečnostních opatření. O výsledcích rozhovorů pak podá Blix zprávu Radě bezpečnosti OSN v New Yorku.

Americké a britské letouny v minulých dnech opakovaně bombardovaly civilní letiště v jihoiráckém přístavním městě Basra a zasáhly letištní radarový systém.

"Litujeme, že činnost spojeneckého letectva (USA a Velké Británie) byla obnovena ve chvíli, kdy odpovědní američtí činitelé a experti OSN jednají ve Vídni o způsobu obnovení inspekcí," konstatuje se v prohlášení, které v pondělí vydalo ruské ministerstvo zahraničních věcí. Podle Moskvy nálety vytvářejí překážku při hledání politického řešení irácké krize.

Američané předložili OSN rezoluci
Spojené státy připravily rezoluci, ve které chtějí dát Husajnovi sedm dní na to, aby přijal jejich požadavky. Irák by pak měl do měsíce zveřejnit podrobnosti o zbraních hromadného ničení, které vlastní.

Rezoluce koluje v Radě bezpečnosti OSN. Zveřejněna by měla být v pondělí. Rusko a Francie ale USA za jeho úsilí o nátlak na Bagdád skrz rezoluci ostře kritizují.

Irácký viceprezident Tahá Jasín Ramadán řekl, že jeho země rezoluci nepřijme. Vicepremiér Tárik Azíz doplnil, že pokud USA zaútočí, zažijí ztráty největší za poslední desetiletí.

Hlavní body návrhu  

* Americký návrh rezoluce, který podporuje i Velká Británie, má jasně vyhlásit, že Irák porušuje dosavadní rezoluce OSN a povolit vojenskou akci, pokud Bagdád neřekne pravdu o svých zbraních. Pro případné přijetí rezoluce patnáctičlennou radou bude nutné devět hlasů pro a žádné veto

- Sedmidenní lhůta pro Irák přijmout požadavky rezoluce po jejím přijetí a schválení generálním tajemníkem OSN Kofim Annanem.
- Třicetidenní lhůta pro Irák deklarovat všechny své zbraně z programů hromadného ničení.
- Kterýkoli členský stát OSN může použít "všechny nezbytné prostředky", včetně použití síly, pokud by údaje Bagdádu byly "falešné či neúplné", anebo jiným způsobem nevyhovující.
- Kterýkoli ze stálých členských států Rady bezpečnosti OSN - Spojené státy, Rusko, Čína, Británie a Francie - mohou požádat o zastoupení v inspekčním týmu.
- Inspektoři budou mít přístup do všech míst, včetně komplexů osmi prezidentských paláců Saddáma Husajna, které zabírají prostor 31,5 čtverečních kilometrů, a dále včetně mešit a všech vládních budov.
- Inspektory budou chránit bezpečnostní síly, což je opatření, které by se podle diplomatů mělo týkat spíše ozbrojené stráže než vojenských jednotek.
- Irák bude prohlášen za zemi, jež "vážně porušila" rezoluce OSN datující se od příměří přijatého po válce v Perském zálivu v dubnu 1991.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video