Hůř už snad nebude, doufají strážci Tisy

S e v e r o v ý c h o d n í M a ď a r s k o - "Hůř už snad nebude," říká vyčerpaným hlasem László Helmezcy, předseda krizového výboru v nejpostiženější oblasti Bereg, která tvoří severovýchodní cíp Maďarska. Hladina rozvodněné Tisy v této oblasti velice pomalu klesá. Místní však dobře vědí, že tím nebezpečí zdaleka nepominulo. Právě naopak, největší pravděpodobnost protržení hráze totiž nastává tehdy, kdy voda již opadá. Hráze však jsou skrznaskrz promáčené a pozornost i odhodlání jejich vyčerpaných obránců slábne.

Ukrajina vyplavuje Maďary i Rumuny, čtěte ZDE.
Nejzoufalejší zápas s řekou sváděli v městečku Városnamény, kde povodeň vrcholila v pátek ráno. 

Aby se zabránilo dalšímu šíření vody, byli obyvatelé města a jejich pomocníci z celého Maďarska na několika místech nuceni stavět menší hráze i přes ulice.

Značné problémy způsobují obráncům místní obyvatelé, kteří odmítají opustit své ohrožené domovy. "Někdy se dokonce schovají, když pro ně zajedeme a pokoušíme se je přimět k odchodu," říká plukovník Sándor Istenes. "Pak pro ně často musíme stejně, ale za mnohem obtížnějších podmínek," dodává.

Severovýchod je nejchudší oblastí Maďarska a povodeň  zdejším lidem hrozí sebrat i to málo, co se jim za jejich život podařilo nastřádat. Není divu, že raději ryskují a snaží se do poslední chvíle zachraňovat, co se dá.

Lidé se před vodou schovali na vinice
Příkladem toho je ves Tarpa, tady se asi tisícovka obyvatel před vodou uchýlila na nedaleký kopec, kde mají své vinice.

Tam vpodstatě pod širým nebem a v několika nevytopených chatkách strávili i s dětmi již druhou noc. "Vzali jsme si sem jenom pitnou vodu a plynový vařič," říká obyvatelka Tarpy Edita Hegyi.

Lidi na kopci zásobuje armáda potravinami, které vozí čluny. Pokoušela se je také převézt do nezatopených oblastí, většina lidí na kopci to však odmítla.

Čekají na dobu, kdy voda v Tarpě opadne natolik, aby se tam mohli vrátit. Zatím se ale musejí koukat na to, jak se jejich domky, postavené většinou z nepálených cihel, bortí jeden za druhým.

Záchranáři rozebrali kvůli vodě silnici
Aby odvedlo příval vody z nejohroženějších oblastí do méně osídlených, rozhodlo se velení obrany ve čtvrtek k zoufalému kroku: pomocí stavebních strojů záchranáři rozebrali část důležité silnice číslo 41 vedoucí na ukrajinskou hranici.

Val silnice totiž zastavil příval vody, která tak na jih od ní dosáhla místy hloubky dvou tří metrů.

Na hrázích v Beregu pracuje asi dvacet tisíc lidí včetně dvou a půl tisíc vojaků za pomoci těžké vojenské techniky a 12 vrtulníků.

Lidé v postižených oblastech mají zakázaný alkohol
Ve všech čtyřech postižených župách vyhlásila vláda zákaz prodeje alkoholických nápojů a nařídila zavřít všechny hospody.

Dalším krizovým místem se pravděpodobně přes víkend stanou Záhony na slovensko-ukrajinsko-maďarském trojmezí, kde výše vody už v pátek přesáhla všechny v historii naměřené hodnoty.

Pohotovost ale panuje na celém maďarském úseku Tisy, všude se pracuje na zpevňování a zvyšování stávajících hrází.

Odborníci prozatím doufají, že na středním a jižním toku řeky nebude situace tak vážná, jako v Beregu. Vše ovšem závisí na tom, bude li v příštích dnech pršet a také na stavu přítoků Tisy přicházejících ze slovenského území.

Voda z řeky Tisy zaplavila široké okolí vesnice Nagykoppany ležící asi 300 km východně od Budapešti. Záplavy postihly v těchto dnech na dvacet obcí na severovýchodě Maďarska (6. března 2001).

Traktor uvízl v řece Tise, která zaplavila okolí vesnice Tarpa, která leží asi 310 km východně od Budapešti (8. března 2001).

Hasiči zachraňují ovci v zaplavené farmě ve vesnici Tarpa asi 310 km východně od Budapešti, kde se v těchto dnech vylila z břehů řeka Tisa (8. března 2001).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video