Humr podle ochránců v obchodě trpí

  • 356
Pro jediný exemplář Humra kanadského, který čeká v akváriu prodejny Tesco v Ostravě-Třebovicích, až si ho někdo koupí za více než dvanáct set korun jako potravinu, bude smrtící cesta na talíř zřejmě vysvobozením z utrpení. Tvor totiž přežívá v krutých podmínkách.

Tvrdí to alespoň Renáta Hrbáčová, ostravská členka Spolku na ochranu zvířat.

"Nejsem zapřísáhlá vegetariánka, ale nemohu se mlčky dívat na to, že živý tvor musí žít ve špinavém akváriu, navíc s klepety přelepenými bílou páskou, takže nemůže jíst ani se hýbat," líčí Hrbáčová.

"Nelíbí se to ani dalším zákazníkům hypermarketu. Akvaristy zaráží zanedbané akvárium i zubožený stav humra. Slyšela jsem dokonce i malé dítě, které se ptalo rodičů: Proč je svázaný? Proč se nemůže hýbat? Proč je na něm špína?"

Podle ochránců humr trpí
Hrbáčová se obrátila na vedení hypermarketu, ale dosáhla jediného. U akvária se objevila cedulka s informací, že humr má svázaná klepeta kvůli bezpečnosti. To ji neuspokojilo, proto chtěla, aby humrovi pomohl předseda Moravskoslezského spolku na ochranu zvířat, ostravský veterinář Jan Nytra.

"Napíšu řediteli prodejny dopis, jehož kopii pošlu i městské veterinární správě. Budeme trvat na tom, aby zaměstnanci prodejny humrovi uvolnili klepeta. Humr se jimi nejen živí, ale používá je i při pohybu. Takové omezení zvířete považujeme za týrání," tvrdí Nytra.

Ředitel třebovického hypermarketu Ivo Jandík připouští, že pohled na humra se svázanými klepety některým lidem vadí.

"Může to znít nepříjemně, ale takové je obchodní balení živého humra. Je běžné na celém světě s ohledem na bezpečnost obsluhujícího personálu i zákazníka," vysvětluje Jandík.

"Stejným způsobem prodávají živé humry i ostatní prodejní sítě v zemi," dodal s tím, že je sice otevřený jednání, ale zatím nehodlá humrovi pásku z klepet sundat. "Míváme vždy jen jeden kus, v průměru se ho daří prodat po dvou týdnech," doplnil ředitel.

Prodejce zákon neporušuje
Členka Ústřední komise na ochranu zvířat, ředitelka Zoologické zahrady ve Dvoře Králové, Dana Holečková řekla, že ačkoli prodejce omezuje zvíře v pohybu, neporušuje tím zákon.

"Ať se nám to líbí nebo ne, i když je humr nádherné zvíře, není nad humrovou pomazánku. Svázaní se prodávají proto, aby vzájemně nezranili sebe nebo člověka. Přednost má bezpečnost práce. Zákon na ochranu zvířat se vztahuje jen obratlovce s výjimkou člověka. Humr je bezobratlý, má jinou nervovou soustavu, proto není ve stresu," míní Holečková.

Zaměstnanci většiny prodejen sítě Tesco v Praze či Brně v současnosti shodně odpovídají, že živého humra nevedou. "Dřív jsme je prodávali, ale teď už ne. Měli jsme velké ztráty, oni totiž dost rychle umírali," řekla prodavačka prodejny Tesco v Brně.

Prodavač ryb v ostravském hypermarketu Carrefour, kde živé humry v minulosti rovněž nabízeli, potvrdil, že první várku prodával se svázanými klepety.

"Dalším už jsem ale pásku sundal, protože mi jich bylo líto. Někdy tu zůstávali i měsíc," zdůvodnil. A zranění? "K žádnému nikdy nedošlo. Sobě neublížili a já měl na ně speciální rukavici," podotkl prodavač.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video