Stanislav Huml

Stanislav Huml | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Huml otočil. Kvůli nočnímu schvalování zákonů ústavní stížnost nepodá

  • 12
Nezařazený poslanec Stanislav Huml se rozhodl, že nenapadne u Ústavního soudu reformní a další zákony. Vadilo mu, že je Sněmovna schválila po zdlouhavých rozpravách. Huml si stěžoval, že jejich nepřetržité projednávání je v rozporu s Ústavou a Listinou základních práv. Upírání spánku je podle něj mučení.

Bývalý dopravní expert nyní tvrdí, že se po jeho hrozbě ústavní stížností situace ve Sněmovně v tomto ohledu zlepšila a poslanci měli na odpočinek čas.

"Nešlo o noční jednání, ale o jednání v délce přes čtyřicet hodin bez přestávky na denní odpočinek," řekl Huml, jenž byl zvolen za Věci veřejné a nyní spolupracuje s opoziční ČSSD.

Prý poté, co na záležitost upozornil, už v jednání Sněmovny delší přestávky byly. "Účel byl splněn, nic podávat nebudu," dodal poslanec.

Návrh na zrušení zákona nebo jeho jednotlivých ustanovení by ale Huml nemohl podat sám. Muselo by se k němu připojit dalších 40 poslanců.

Zákony sociální, zdravotnické a důchodové reformy a další úsporné předlohy vetoval Senát. Zatímco koalice je chtěla Sněmovnou protlačit, ČSSD zvolila obstrukce. Chtěla dosáhnout toho, aby zákony neplatily od ledna.

Jen o předloze omezující státní podporu stavebního spoření poslanci jednali zhruba dvě desítky hodin. Potom koalice spojila projednávání ostatních 14 předloh a omezila k nim řečnickou dobu. Kvůli tomu se chtějí na Ústavní soud obrátit sociální demokraté, podle kterých tím koalice zkrátila ústavní práva poslanců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video