ČTĚTE TAKÉ:
Jak jezdí policejní šéf do práce? 190 km/h
Husák za rychlou jízdu dobrovolně odevzdal řidičák
Husák - policejní smolař, který se často omlouvá
Policejní šéf už jezdí předpisově
"Je to stejné, jako kdyby soudce rozhodoval o vraždě, kde může udělit trest od pěti do dvanácti let, ale on by obviněného bezdůvodně odsoudil pouze k tříměsíčnímu podmíněnému trestu," řekl iDNES.cz dopravní expert Stanislav Huml.
Policejního prezidenta Vladislava Husáka přistihli redaktoři MF DNES při jízdě rychlostí až 190 kilometrů v hodině a dalších přestupcích. - více zde
František Bublan svůj postup v médiích obhajoval tím, že pro čin, který sám policejní prezident Husák přiznal, nejsou obvyklé důkazy.
"Tím, že ministr udělil výtku, tak rozhodl o vině policejního prezidenta," uvedl Huml. Právně tak podle něj uznal, že Vladislav Husák jel mimo obec o více než 50 kilometrů v hodině, v obci překročil povolenou rychlost o 20 kilometrů v hodině a dopustil se "dvojitého předjíždění", což lze hodnotit jako ohrožení jiného účastníka silničního provozu. - vyjádření Stanislava Humla v plném znění zde
"Podle zákona o přestupcích je za tento delikt minimální trest šest měsíců zákazu činnosti a pokuta nejméně pět tisíc korun," říká Huml. Ministr podle něj musí oznámit přestupek na příslušné registrační místo, aby za něj mohly být policejnímu prezidentu odečteny patřičné body.
Pokud tak neučiní, hrozí podle Humla žaloby řidičů potrestaných za stejné dopravní přestupky k mezinárodnímu soudu ve Štrasburku.
Bublan: Výtka není uznáním konkrétní chyby
Ministr Bublan uvedl, že jeho výtka se netýkala překročení rychlosti, ale neúcty k zákonu, jíž by se policejní prezident ve služebním poměru měl vyvarovat. Trestat Husákovu rychlou jízdu prý nemůže.
"Mám jen přiznání policejního prezidenta, že jel rychle, ale standardní důkazy mi chybí. Nevím, jestli jel 150, nebo 190 kilometrů v hodině. Radil jsem se s legislativou a konkrétní důkazy pro zahájení řízení podle nich nemám," řekl ministr iDNES.cz.
Bublan tvrdí, že kdyby správní řízení zahájil, pak by v budoucnu stačilo, aby někdo řekl, že viděl třeba jeho náměstka jet rychle a hrozilo by mu potrestání. "K měření rychlosti jsou zákonem stanovené orgány a nemůže to dělat kdokoliv jiný," říká.
"Já to vnímám jako pochybení vůči veřejnosti, ale z právního hlediska nemám jinou cestu. Podobně jako k policejnímu prezidentovi bych mohl přistoupit i k těm novinářům, a požadovat po nich alespoň omluvu, proč bych to ale dělal," dodal Bublan.
Policejní prezident si trest uložil sám: na tři měsíce odevzdá řidičský průkaz a věnuje 10 tisíc korun nadaci Národ dětem. - více zde
Husák ve vtipech
