Občanská válka v Dárfúru

Občanská válka v Dárfúru | foto: Profimedia.cz

Humanitárního pracovníka zastřelili ozbrojenci v Dárfúru kvůli telefonu

  • 20
V súdánské provincii Dárfúr přepadli ozbrojenci devětatřicetiletého humanitárního pracovníka Adama Khatira. Po Súdáncovi, který pracoval pro kanadskou charitu, požadovali satelitní telefon. Když jim ho nevydal, zastřelili ho přímo v jeho domě. Tento týden je to už druhý útok na humanitární pracovníky v Dárfúru.

"Muži se po něm dožadovali satelitního telefonu už před dvěma dny. Když jim ho nevydal, tak ho zbili," uvedl oblastní šéf organizace Fellowship for African Relief Mark Simmons. "Včera v devět hodin večer přišli do jeho domu, a když tam telefon nenašli, tak ho zabili," dodal.

Adam Khatir pracoval ve vesnici Kongo Haraza posledních pět let. V okolí vesnice se snažil především obnovit zemědělství.

Je to už druhý útok na humanitární pracovníky v Dárfúru za poslední týden. Minulý čtvrtek unesli ozbrojenci tři pracovníky z organizace Lékaři bez hranic. Propustili je o den později. Krátce po únosu ředitel belgické sekce Christopher Stokes oznámil, že organizace stáhne fakticky veškerý svůj personál do Chartúmu. - o únosu si přečtěte zde

Bašír vykázal humanitární organizace ze země

Dárfúrem zmítá již šestým rokem občanská válka. Napětí v oblasti se ještě vystupňovalo poté, co na začátku března vydal Mezinárodní soudní dvůr v Haagu zatykač na súdánského prezidenta Omara Bašíra, kterého viní z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Je to první úřadující hlava státu, kterou haagský tribunál obžaloval.

Súdánské úřady v reakci na postup soudu minulý týden vypověděly ze země třináct mezinárodních humanitárních organizací, mezi nimi i francouzskou a nizozemskou sekci Lékařů bez hranic. Súdánský prezident Umar Bašír pracovníky organizací označil za špiony a přikázal jim, aby do roka ukončili činnost v zemi. - přečtěte si Humanitární pracovníci musí opustit Súdán. Jsou špioni, tvrdí prezident

SITUACE V DÁRFÚRU

- Násilí v Dárfúru propuklo v roce 2003, kdy se rebelové vzbouřili proti represivní politice chartúmské vlády vůči nearabskému obyvatelstvu. Vláda reagovala nálety a podporou pozemních útoků arabských milic Džandžavíd. Vojáci v provincii mučili, vraždili a znásilňovali civilní obyvatele.

- Během konfliktu zemřelo podle OSN na tři sta tisíc lidí, nejen v přímých bojích, ale také následkem katastrofálních životních podmínek. V Dárfúru chybí jídlo a voda, kvůli nedostatku léků se šíří choroby. Bezmála tři miliony lidí odtud musely uprchnout.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video