Uprchlíci, kteří přijeli vlakem z Rakouska, vstupují do dočasného uprchlického...

Uprchlíci, kteří přijeli vlakem z Rakouska, vstupují do dočasného uprchlického tábora zřízeného v budově berlínského veletrhu (5. října 2015). | foto: Reuters

Aktivista si vymyslel úmrtí syrského uprchlíka před úřadem v Berlíně

  • 229
Berlínem ve středu otřásla zpráva o údajném úmrtí syrského uprchlíka, který onemocněl po několikadenním čekání u budovy jednoho z úřadu. Zprávu rozšířil humanitární pracovník, na kterého se odvolával i dobrovolnický spolek Moabit hilft. Po výslechu muže se ale ukazuje, že si případ pravděpodobně vymyslel.

Aktivista, kterého média označují jako Dirka V., původně prostřednictvím Facebooku oznámil, že čtyřiadvacetiletý uprchlík zemřel v sanitce v noci na středu. Předtím ho prý vzal k sobě domů se silnou horečkou. Běženec údajně čekal u budovy zemského zdravotního a sociálního úřadu (Lageso) ve čtvrti Moabit. Později ale svůj příspěvek smazal a navíc byl téměř celý den neznámo kde.

Uprchlická krize

„Nemáme žádného mrtvého uprchlíka,“ řekla ve středu večer mluvčí policie po výslechu muže. „V tuto chvíli nemáme indicie, že by na okolnostech, které zveřejnil, bylo něco pravdivého,“ dodala.

Také berlínský ministr sociálních věcí Mario Czaja večer televizní stanici RBB řekl, že v tuto chvíli úmrtí nic nenasvědčuje. Dotázány prý byly všechny nemocnice. Rovněž prověření všech zásahů záchranné služby v daném časovém úseku nepřineslo žádné výsledky.

Případ smyšleného úmrtí vyvolal mezi politiky, úřady i veřejností pobouření. Vedení města požaduje, aby se aktivista ze svého činu zodpovídal. Šokována je také humanitární organizace, které muž považovaný za spolehlivého dlouhodobě pomáhal.

„Jeho motivaci neznáme a nechceme ji ani komentovat,“ uvedl v prohlášení spolek Moabit hilft. „Je to jedna z nejproradnějších věcí, kterou jsem kdy zažil,“ uvedl berlínský zastupitel pro vnitřní záležitosti města Frank Henkel. „Berlínské úřady musely několik hodin s vysokým nasazením hledat vymyšleného mrtvého z Lageso,“ dodal s tím, že chce, aby strůjce smyšleného příběhu čelil právním důsledkům svého činu.

Případ podle DPA jasně ukázal nervozitu, která nejen v Berlíně, ale i celém Německu kvůli uprchlické krizi panuje.

Úřad Lageso dlouhodobě čelí kritice, že registraci a zaopatřování běženců nezvládá. Vyčítáno mu je mimo jiné to, že řada žadatelů o azyl musí před budovou i přes nepřízeň počasí čekat v dlouhých frontách či že lidé musí hladovět, neboť včas nedostávají dávky. Berlínský zastupitel pro sociální záležitosti Mario Czaja, který nese za Lageso odpovědnost, již týdny čelí opozici, která volá po jeho odvolání.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video