Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír (1. březen 2009)

Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír (1. březen 2009) | foto: Reuters

Humanitární pracovníci musí opustit Súdán. Jsou špioni, tvrdí prezident

  • 30
Súdánský prezident Umar Bašír přikázal zahraničním humanitárním organizacím, aby do roka ukončily činnost v zemi. Zásoby mají nechat na letišti, o dodávky se prý postarají súdánské nevládní organizace. Bašír začal humanitárním skupinám házet klacky pod nohy poté, co na něj nedávno Mezinárodní trestní soud vydal zatykač.

"Přikázali jsme ministerstvu pro humanitární záležitosti, aby do roka zařídilo, aby veškerou pomoc v zemi distribuovaly súdánské organizace. Potom už pomoc súdánským občanům nebudou distribuovat žádné mezinárodní skupiny," prohlásil prezident.

Zahraniční dobrovolníci prý mohou nechat své zásoby na letišti a o rozvezení potřebným se postarají domácí organizace. "Musíme vyčistit naši zemi od veškerých špionů," prohlásil dnes před aplaudujícím davem v metropoli Chartúmu.

dárfúr

Krvavý konflikt v Dárfúru začal v únoru 2003. Chartúm tehdy zareagoval na povstalecké hnutí zorganizováním vlastních arabských milic, takzvaných džandžaví. Ty zahájily etnické čistky černých Afričanů. Jejich výsledkem je tři sta tisíc mrtvých, další 3 miliony lidí musely opustit domovy.

Umar Bašír je prvním úřadujícím prezidentem, na něhož vydal zatykač haagský Mezinárodní trestní soud. Tribunál ho viní z odpovědnosti za válečné zločiny spáchané v provincii Dárfúr, kde v důsledku občanské války zemřelo od roku 2003 na 300 tisíc lidí. - přečtěte si Haagský soud poprvé vydal zatykač na úřadujícího prezidenta

Chartúm obvinění svého prezidenta dlouhodobě odmítá a trvá na tom, že ho soudu nikdy nevydá. Na podporu prezidenta se v súdánské metropoli po oznámení o zatykači konaly rozsáhlé protesty.

Bašír už krátce po vydání zatykače nařídil vykázat ze země 16 nevládních organizací, které obvinil ze špionáže. Chartúm tvrdí, že předávají důkazy prokurátorům mezinárodního soudu. Agentury obvinění odmítají.

V Dárfúru a dalších oblastech Súdánu pomáhá lidem na sedmdesát zahraničních organizací. Bašírovo nové rozhodnutí by mohlo jejich činnost kompletně zmrazit, upozornila agentura Reuters. Pokud jeho rozhodnutí začne skutečně platit, mezinárodní dárci ztratí kontrolu nad tím, jak je pomoc rozdělována.

V provincii Dárfúr přitom zuří humanitární krize, chybí tam jídlo a voda. Kvůli nedostatku léků se mezi lidmi šíří choroby. Bezmála tři miliony lidí odsud musely uprchnout.

Uprchlíci z Dárfúru
Uprchlíci z Dárfúru

"Bude to mít devastující efekt na stovky tisíc lidí. Pomáháme 600 tisícům lidí v severním Súdánu, z toho 400 tisícům v Dárfúru. Je nesmírně důležité, aby nám vláda dovolila pokračovat," řekl už na začátku března Alun McDonald, mluvčí britského Oxfamu, který byl mezi prvními vykázanými organizacemi.

O několik dní později dokonce unesli ozbrojenci v Dárfúru tři zahraniční humanitární pracovníky organizace Lékaři bez hranic. Únosci se patrně minulou středu zmocnili kanadské zdravotní sestry, italského doktora a francouzského koordinátora. Později je propustili, zda dostali výkupné a v jakém stavu zdravotníci jsou, není zatím jasné. - přečtěte si Ozbrojenci v Dárfúru propustili unesené humanitární pracovníky

Mapa - Súdán, Dárfúr

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video