NEZÁJEM? Číňan kontroluje mobilní telefon, zatímco na velkoplošné obrazovce

NEZÁJEM? Číňan kontroluje mobilní telefon, zatímco na velkoplošné obrazovce běží záznam americké humanitární operace na Filipínách. | foto: AP

Poslali jste méně než IKEA, vyčítají Číně slabou pomoc na Filipínách

  • 124
Čína se dostala pod tlak mezinárodního společenství kvůli humanitární pomoci Filipínám. Na zdevastované ostrovy totiž dosud poslala jen asi dva miliony dolarů, zatímco například Američané přispěli 20 miliony a na místo vyslali letadlovou loď. "Nechováte se strategicky," vyčítají Číně i domácí kritici.

Přístup Číny ke katastrofě na Filipínách vzbudil rozhořčení nejen v zahraničí, ale i na domácí půdě. Jindy loajální média blízká Pekingu se pustila do vlády kvůli nestrategickému jednání a mizerné diplomacii. Čína prý nechává na Filipínách, oblasti vážného čínského zájmu, bezelstně šířit vliv Američanů a Japonců.

Zatímco Američané poslali na ostrovy 20 milionů dolarů i vlastní moderní letadlovou loď, která mimo jiné pomáhá obyvatelům filtrovat vodu (více čtěte zde), druhá největší ekonomika světa nabídla nejprve Filipínám jen 200 tisíc. Tedy stejnou sumu, jakou pomohla několikanásobně menší Česká republika.

Později sice Čína zvýšila částku na dva miliony, oproti dalším silným státům však stále zaostává. Například Japonsko přispělo 10 miliony a Austrálie dokonce poslala podporu v celkovém objemu 28 milionů.

Lidé se modlili v ruinách kostelů

Silně věřící Filipínci, kteří přežili řádění tajfunu, v neděli zaplnili zpola rozbořené kostely v těžce zasaženém městě Tacloban. Nedělní mše se zúčastnily tisíce lidí, ve svých modlitbách děkovali Bohu za to, že přežili, popsala agentura Reuters.

Vyšší příspěvek na humanitární pomoc (2,7 milionů) vydělil z rozpočtu i nábytkářský řetězec IKEA. "Čína propásla výbornou šanci, aby se ukázala jako zodpovědná velmoc, která šíří dobro," řekl deníku Guardian Čeng Jung-nien z Národní univerzity v Singapuru. "Vládě chybí strategické uvažování."

Čína se totiž nedokázala přenést přes geopolitické spory. Už léta se s Filipínami pře o ostrůvky v Jihočínském moři a to je zřejmě jeden z důvodu, proč tak slabě reagovala na kolosální tajfun Haiyan, který zničil velkou část země (více o sporu čtěte zde).

Podle listu Global Times, který stabilně podporuje komunisty, měla Čína povolat na pomoc námořnictvo. Stejně jako Američané. "Čínská armáda musí postupně převzít silnější roli v čínské diplomacii. Nemusíme se přece bát toho, co by se stalo, kdyby Filipíny naši pomoc odmítly, silnější Čína musí jednat."

Filipínský prezident napravuje reputaci

Kromě Číny musí odrážet nepříjemné otázky také filipínský prezident Benigno Aquino, jemuž veřejnost vyčítala, že na pohromu nedostatečně reagoval. Podle The Economist vůbec nebyl vidět. Aby napravil svou reputaci, vypravil se v neděli na zpustošený ostrov Samar, kde obyvatelům přislíbil veškerou pomoc.

Právě zde tajfun Haiyan zahájil ničivou cestu napříč Filipínami, která si vyžádala přes tři a půl tisíce mrtvých.

Záchranářům se s pomocí zahraničních týmů, zejména pak díky vrtulníkům z americké letadlové lodi USS George Washington, začíná dařit dopravovat zásoby do vzdálených oblastí, kde zůstali lidé bez jídla více než týden.

Ani devět dní po přírodní katastrofě však není zajištěn přísun zásob do všech oblastí. Trpí především odlehlé horské oblasti s těžkou dostupností.

Filipinský prezident přiletěl v neděli na zpustošený ostrov Samar:

Podle posledních oficiálních údajů tajfun zabil nejméně 3 681 lidí, dalších 1 186 filipínské úřady pohřešují. Celkem živel zasáhl bezmála 13 milionů obyvatel Filipín, 1,9 milionu muselo opustit své domovy a téměř 300 tisíc domů tajfun zničil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue