Petro Porošenko by rád ukončil boje na východě země už tento týden, rozkázal vytvořit humanitární koridory.

Petro Porošenko by rád ukončil boje na východě země už tento týden, rozkázal vytvořit humanitární koridory. | foto: Reuters

Boje na Ukrajině pokračují. Vytvořte únikové koridory, nařídil Porošenko

  • 279
V Kramatorsku na východě Ukrajiny se i v noci odehrávaly líté boje o tamní letiště. Separatisté se snažili ovládnout terminál také v Luhansku. Během nočních bojů padlo zhruba 40 povstalců. Kritickou situaci hlásí i Slavjansk. Petro Porošenko v úterý nařídil vytvoření humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů z míst bojů.

Kolem čtyřiceti mrtvých si údajně vyžádal noční útok proruských radikálů na letiště ve východoukrajinském Kramatorsku. Ztráty podle ukrajinských médií utrpěli výhradně povstalci, mezi vojáky mrtví nejsou. Silné boje hlásí i letiště v Luhansku a město Slavjansk, kde se povstalci snaží prorazit armádní obklíčení.

V Kramatorsku v noci povstalci zahájili minometný útok na letiště, na který vojáci odpověděli odvetnou palbou. Zničili přitom dva minometné posty vzbouřenců a jeden jejich obrněný vůz.

Krize na Ukrajině

Boje se v noci strhly i o luhanské letiště, které v minulých dnech střídavě kontrolovaly obě strany. Vzbouřenci k letišti dorazili na osmi nákladních automobilech, které upravili na mobilní minometná stanoviště. Armáda údajně útok odrazila, oběti mezi vojáky prý ani v Luhansku nejsou.

Situace ve Slavjansku je kritická

Ve Slavjansku, který je už několik týdnů v sevření ukrajinských vojáků a bojovníků polovojenské Národní gardy, pokračují pokusy vzbouřenců o proražení blokády. Na armádní posty i v úterý ráno pálili povstalci z granátometů a těžkých kulometů, dva vojáci byli podle zpravodajského serveru Cenzor zraněni. Podle vzbouřenců zde střelba ukrajinské armády "srovnala se zemí" už polovinu domů stotisícového města. Ukrajinská média hovoří o přerušení dodávek elektřiny, vody i plynu.

Podle agentury Unian došly ve Slavjansku zásoby benzínu, prakticky všechny čerpací stanice jsou uzavřené, pokud je už dříve nezničil zásah z minometu. Pohonné hmoty prý nemá k dispozici ani záchranná služba. Palivo do Slavjanska dovážejí dobrovolníci z nedalekého Kramatorska. I tam se ale od pondělí intenzivně bojuje. Díky pomoci Červeného kříže je ve Slavjansku zatím dostatek léčiv. Vázne ale zásobování potravinami, nemluvě o výplatě mezd, která se prakticky zastavila.

Ukrajinský ministr obrany Mychajlo Koval mezi tím zveřejnil provolání k ukrajinskému lidu, v němž zopakoval, že zbraň použijí vojáci jen proti "teroristům s krví na rukou". Cílem mírového plánu prezidenta Petra Porošenka je podle ministra zastavit boje a vyřešit spory dialogem. "Situace v Donbasu se nebude řídit scénářem vypracovaným v cizině. Všichni, kdo snili o občanské válce, na ni musí zapomenout," uvedl.

Armáda má zajistit evakuaci civilistů

Porošenko současně v úterý vydal prezidentským dekretem rozkaz, aby vláda ve spolupráci se zástupci místních samospráv vytvořila předpoklady pro přepravu lidí a pro zajištění lékařské péče a stravování. Rozhodnutí je podle agentury Interfax-Ukrajina výsledkem Porošenkovy porady se zástupci ministerstev obrany a vnitra a tajné služby. Cílem vytvoření těchto humanitárních koridorů je zabránit dalším ztrátám na životech.

"Aby zabránil novým obětem v oblasti protiteroristické operace, prezident nařídil vedoucím představitelům silových ministerstev vytvořit podmínky nezbytné pro transport civilistů, kteří projeví přání zónu bojů opustit," uvádí se v dekretu zveřejněném na prezidentském webu. O místech, kde by měly být koridory vytvořeny a kam by měly vést, se dekret nezmiňuje.

O počtech Ukrajinců, kteří už opustili nebo hodlají opustit neklidný východ země, nejsou hodnověrné informace. Jen z milionového Doněcka podle nepotvrzených zpráv odjelo přes patnáct tisíc lidí. Část rodin ohrožených ozbrojenými akcemi se uchyluje do ukrajinského vnitrozemí, část odjíždí do sousedního Ruska.

Podle úterní informace agentury Interfax jen do ruské Rostovské oblasti, která z východu sousedí s ukrajinskou Luhanskou oblastí, odjelo už zhruba 35 tisíc lidí. Ruský premiér Dmitrij Medveděv v pondělí vyzval tamní úřady, aby lidem prchajícím z Ukrajiny poskytly veškerou humanitární pomoc.

Budování evakuačních koridorů je podle ukrajinských médií součástí Porošenkova plánu, jehož cílem je zastavit už tento týden boje a zahájit jednání s povstalci o řešení hluboké vnitropolitické krize. Po své víkendové inauguraci dal nový ukrajinský prezident najevo, že pokud vzbouřenci na jeho plán nepřistoupí, vyhlásí na východě země výjimečný stav.

Své koridory se údajně snaží budovat i proruští radikálové, nasměrovány ovšem mají být do Ruska. Ukrajinští komentátoři předpokládají, že spíš než k evakuaci civilistů je chtějí povstalci využít k vlastní záchraně před tlakem ukrajinské armády. Kritická je pro vzbouřence situace zejména ve městě Slavjansku, které už řadu týdnů drží v obklíčení jednotky ukrajinských ozbrojených sil a Národní gardy.

Boje na východě Ukrajiny neustávají, v obležení jsou hlavně města Kramatorsk, Slavjansk a Luhansk.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video